Все още не могат да открият японския F-35A

494 прочитания

Точното място, където е потънал японския изтребител F-35A продължава да остава мистерия, въпреки че той се издирва от Япония и САЩ вече седмица. Това съобщава AP.

Самолетът, който изчезна при полет над Тихия океан се е разбил на около 135 km източно от японското крайбрежие. Останки от него бяха намерени на повърхността, но не е ясно къде точно е потънал самолета и къде се намира останките му на дъното. Няма и следа от 41-годишния майор, който е пилотирал машината.

„Средно по един самолет, вертолет, два патрулни кораба и дистанционно управляема подводница, непрекъснато издирват самолета в зоната, където той се е разбил”, казва източник на AP в японското военно министерство.

Отделно, САЩ също използват един самолет и един кораб за издирването и за сега не се очертава то да бъде спирано.

Японският военен министър Такеши Ивая е заявил, че инцидентът с F-35A ще бъде част от обсъжданото по време на срещата му с американския му колега, която ще стане през този петък.

„F-35A е самолет, който има на борда си много секрети, които трябва да бъдат защитени”, споделя Ивая с журналисти.

Въпросът с откриването на останките започва да става невралгичен, не само защото без тях не може да се установи причините за инцидента, но и заради факта, че към тях със сигурност ще имат интерес Русия и Китай.

В момента от японското МО съобщават, че не са забелязали подозрителна активност в района на инцидента.

В същото време, от японското военно ведомство съобщават, че между юни 2017 и януари 2019 г. е имало седем случая на аварийни кацания заради откази в полет на наличните F-35A. Както стана вече ясно, разбилият се изтребител е минал пред два такива инцидента.

Едно от аварийните кацания е било заради отказ на мониторинговата система, която е показала несъществуващ технически проблем, но останалите шест са били действителни откази. При четири от отказалите в полет самолети, включително изчезналия, крайното сглобяване е правено в Япония.

От японското МО, обаче не бързат с изводите дали се касае за някакъв производствен проблем.

Свързани теми

Предишна публикация
Унгария отново не успя да продаде старите си МиГ-29
Следваща публикация
Тръмп предложи на Boeing да ребрандира 737 Max, но компанията има други идеи
494 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Мароко инвестира в още F-16 и модернизация на старите

Мароко планира да инвестира близо $5 млрд. в придобиването на нови F-16 и модернизация на старите си машини от този тип. Това се чете в уведомление на агенцията за военно-техническо сътрудничество (DSCA) на Пентагона до Конгреса на САЩ.

Graf Tech MiG-29 bulaf

Авиобаза Граф Игнатиево работи в условията на извънредно положение

Летателната дейност на екипажите на самолети МиГ-29, носещи бойно дежурство, се провежда регулярно с цел поддържане на подготовката и носене на непрекъснато бойно дежурство. Това се казва в съобщение на МО, публикувано днес, 24 април 2020 г.

Dassault предаде първия Rafale на Катар

Френският самолетостроител Dassault предаде първия многоцелев изтребител Rafale на Катар. Церемонията се състоя вчера, 7 февруари 2019 г., в завода на компанията в Мариняк, край Бордо.

КЗК отхвърли молбата на УКРИНМАШ за спиране на процедурата за МиГ-29

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е отхвърлила искането на украинската държавна компания УКРИНМАШ за спиране на процедурата за възлагане на обществена поръчка за поддръжката на българските изтребители МиГ-29. КЗК е направила това решение на 29 декември 2017 г.

Меню