Български и испански изтребители ще изпълняват съвместен „ер полисинг”

289 прочитания

Български и испански изтребители ще изпълняват съвместно мисията „ер полисинг” над България до 31 март 2022 г. За това съобщават от МО на България днес, 9 февруари 2022 г. Това става с решение на Министерски съвет от 24 януари тази година.

„При изпълнение на съвместните задачи по охрана на въздушното пространство  българските дежурни изтребители ще се използват приоритетно. Мисията е в изпълнение на мерките по гарантиране на сигурността на страните-членки от Източния фланг на НАТО и ще се изпълнява по плановете и процедурите на Интегрираната система на Алианса за противовъздушна и противоракетна отбрана (NATINAMDS)”, се казва в съобщението на МО.

В решението на Министерски съвет, което дава разрешение на българска територия да се базират до 130 души и до четири изтребителя Eurofighter Typhoon, се чете още, че дежурните самолети на Кралство Испания се ограничават до изпълнение на задачи по заемане на зона за дежурство във въздуха, изпълнение на прехват на въздушна цел и визуално опознаване, разпитване, съпровождане и намеса.

„Не се разрешава употреба на оръжие, включително за предупредителна стрелба, от дежурните самолети на Кралство Испания”, се чете още в решението на Министерски съвет.

Всяка една от страните ще поеме разходите за собствените сили и средства, участващи в дейностите по усилване на въздушната охрана.

Очаква се испанските изтребители Eurofighter да се приземят в авиобаза Граф Игнатиево този петък (11 февруари), след което да извършат задачи по опознаване на района, съвместни тренировъчни полети и последващото им сертифициране за мисията „ер полисинг”. Това вероятно ще стане факт през следващата седмица.

Охраната на въздушното пространство на НАТО е мирновременна колективна отбранителна мисия. Нейното предназначение е да гарантира целостта и сигурността на въздушното пространство на съюзниците от Алианса. Участието на личен състав и техника от българските Военновъздушни сили в съвместните операции по „ер полисинг“ доказват способностите на бойната авиация на България да действа интегрирано със силите на съюзническите държави за гарантиране на въздушната сигурност на страните от Източния фланг на Алианса, пишат от МО.

Възможността за изпълнение на т.нар. „съвместен ер полисинг”, тоест български и чужди изтребители да охраняват едновременно небето ни, бе създадена с изменение в Закона за отбраната и въоръжените сили, което бе прието, с доста полемики, в началото на 2016 г. От тогава подобна мисия е изпълнявана само три пъти – за седмица през септември 2016 г. от американски F-15, за малко повече от три месеца от италиански Eurofighter през лятото и есента на 2017 г. и от американски F-16 за месец през есента на 2020 г.

Концепцията за т.нар. „усилен ер полисинг” (enhanced Air Policing) бе въведена в НАТО след анексирането на Крим през 2014 г. В нейните рамки в Балтийските страни, Полша, Румъния и България се изпращат допълнителни изтребители.

Свързани теми

Предишна публикация
Президентът Радев: F-16 ще закъснее немалко
Следваща публикация
Нови наземни радари – евентуално след актуализация на бюджета през лятото
289 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Хърватска иска от Украйна да подмени част от доставените МиГ-21

Хърватското Министерство на отбраната официално е поискало от Украйна да замени четири от доставените изтребители МиГ-21бис, тъй като те не отговарят на договорените условия. Това съобщава хърватският вестник Jutarnji List.

Германия залага на Eurofighter за да се запазят европейските способности за производство на изтребители

Германското MO е заявило в писмо до депутат от Бундестага, че ще заложи на покупка на още изтребители Eurofighter, вместо взимането на американски боен самолет, за да се запази способността на европейските страни да строят изтребители. Това съобщава Reuters.

РСК „МиГ” и МО влязоха в колизия около казуса с двигателите за МиГ-29

Българското Министерство на отбраната и руската компания РСК „МиГ” влязоха в задочен спор около доставените 10 двигателя РД-33, които се оказаха проблемни и повечето от които не са в експлоатация.

Индонезия няма пари за Rafale

Индонезия няма яснота как ще финансира покупката на многоцелевите изтребители Rafale, което води до замразяването…
Меню