Boeing с влошени резултати в резултат на кризата със 737 Max

456 прочитания

Американският самолетостроител Boeing показва влошени резултати в резултат на кризата с най-продавания им модел 737 Max. За първите четири месеца на 2019 г. са доставени с 24% по-малко самолети в сравнения със същия период през миналата година. Това съобщава Reuters.

През април са доставени точно 23 самолета, от които девет са от предишното поколение 737, което не е засегнато от забраната за полети на поколението Max. Останалите доставки са за широкофюзелажни лайнери.

Както може да се очаква, компанията не е получила нито една нова поръчка за модела 737 през април. Полетите със 737 Max са спрени вече два месеца, а компанията се опитва да ги върне в полет, но това вероятно няма да стане преди лятото.

Доставките на новото поколение 737 Max бяха спрени в началото на март, когато повсеместно бяха прекратени полетите с типа, след две сходни катастрофи в Етиопия и Индонезия в рамките на по-малко от пет месеца.

Още през миналия месец Boeing се отказа от плановете си за финансовата 2019 г., спряха да изкупуват свои акции от свободния пазар и намалиха темпа на производство на 737 Max от 52 на 42 самолета месечно. От началото на кризата компанията е поевтиняла с десетки милиарди, заради спада на цената на акциите ѝ. Точно преди кризата те се търгуваха за около $422 на акция, докато сега цената им е около $344.

Спирането на доставките на най-продавания модел има и друго негативно финансово измерения – компанията получава пълната сума за машината в момента, в който я предаде на крайния клиент. Това значи и че Boeing може да започне да изпитва глад за оборотни средства, поради липсата на приходи от доставките.

През април Boeing регистрира едва четири нетни поръчки, а нетните поръчки от началото на годината са на минус 119. Портфолиото на компанията пострада и от фалита на индийската авиокомпания Jet Airways през миналия месец. Компанията имаше заявки за 206 машини от Boeing.

Свързани теми

Предишна публикация
Планира се покупката на допълнителни Ту-160М2
Следваща публикация
Индия получи първия си AH-64
456 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Тръмп заплаши с наказателни мита Airbus

Американският президент Доналд Тръпм заплаши, че ще наложи наказателни мита срещу пътническите самолети на европейския самолетостроител Airbus. Това обяви той днес, 9 април 2019 г., в профила си в социалната мрежа Twitter.

САЩ може да наложат 220% мито върху CSeries

Комисията по международна търговия на САЩ е предложила да се налага 220% наказателно мито върху всички пътнически самолети Bombardier CSeries, които се внасят в САЩ. Решението идва след жалба от страна на Boeing.

Пилотите на катастрофиралия 737 Max са се борили с управлението през целия полет

Екипажът на катастрофиралия Boeing 737 Max на Ethiopian Airlines се е борил с управлението по времето на целия шестминутен полет, тъй като непрекъснато са идвали команди за пикиране, поради грешни данни от бордните сензори. Това показва предварителния доклад за катастрофата от 10 март 2019 г., цитирани от Reuters.

Нов технически проблем с Boeing 737

Част от летящите в момента Boeing 737 имат проблемни части в крилата им, което налага допълнителни инспекции и замяна. Това съобщава CNN, цитирайки производителя Boeing.

FedEx купува 24 нови карго самолета

FedEx Express купува 24 нови широкофюзелажни карго самолети – 12 броя от модела 767-300ERF и още толкова от модела 777F. Това обяви авиокомпанията и Boeing в съвместно съобщение.

Меню