Последен редовен търговски полет на Ту-134 в Русия

1K прочитания

Последният редовен търговски полет с ветерана Ту-134 бе извършен днес, 21 май 2019 г. в Русия. Самолетът е принадлежал на авиокомпанията „Алроса”.

Полетът 6R-693 е извършен между сибирския град Мирний до Новосибирск, а на борда са се намирали 70 пасажери. Самолетът е излетял в 10,40 часа местно време и се е приземил час по-късно.

Машината, която е била с регистрация RA-65693, е била посрещната с тържествена церемония в Новосибирск.

Планира се самолетът да бъде предаден на авиационния музей на Новосибирск.

За последните две години „Алроса” бе единствената авиокомпания в Русия, която продължаваше да експлоатира Ту-134 по редовни пътнически линии.

RA-65693 е от версията Б-3 и влиза в експлоатация през май 1980 г., като първоначално лети са латвийския отряд на Аерофлот, след което за кратко лети в латвийската авиокомпания Latavio. В края на 90-те се връща в Русия, където сменя няколко оператора, като дори за кратко е личен самолет на певицата Алла Пугачова. От 2000 г. започва да лети за „Алроса”, където приключва и летателната си кариера.

Ту-134, чиято търговска експлоатация стартира през септември 1967 г., продължава да лети по света, като десетки бройки се експлоатират от въоръжените сили на Русия, както и в различни държавни институции, където се използва за учебен самолети и за превози. Предполага се, че има отделни летящи самолети в Сирия, Украйна, Судан и Северна Корея.

Свързани теми

Предишна публикация
Airbus атакува неродилия се още модел на Boeing
Следваща публикация
Половин век от първия полет на Ан-26
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Ан-148 катастрофира край Москва

Пътнически самолет Ан-148 на руската авиокомпания „Саратовские aвиалинии” катастрофира след излитане от московското летище Домодедово днес, 11 февруари 2018 г. Няма данни за оцелели от намиращите се на борда 71 души.

70 години от преминаването на звуковата бариера

Точно преди 70 години, на 14 октомври 1947 г., капитан Чарлз „Чък” Йегър прави първото документирано преминаване на звуковата бариера и осъществява свръхзвуков полет с изпитателния ракетоплан Bell X-1.

Меню