50 години от първия полет на Concorde

674 прочитания

Преди точно 50 години, на 2 март 1969 г., първия си полет изпълнява френско-британският свръхзвуков пътнически самолет Concorde.

Полетът е направен с първия прототип 001 от заводското летище на Aérospatiale в Тулуза. Машината носи френска гражданска цивилна регистрация F-WTSS и излита в 15,40 часа местно време. Командир на полета е французина Андре Турка, втори пилот е Жак Гинар, борден инженер Мишел Рети и наблюдател Анри Перие.

Полетът трае само 29 минути. Самолетът не прибира колесника си, нито повдига отклонения си надолу нос. Достигната е скорост от 435 km/h и височина на полета от 3000 m.

Програмата за създаването на Concorde стартира като междуправителствен договор между Великобритания и Франция през ноември 1962 г., след като няколко години по-рано двете държави отделно работят по проект за свръхзвуков пътнически самолет.

Concorde влиза в търговска експлоатация през януари 1976 г., но мечтите за масовизиране на свръхзвуковите пътнически полети така и не се реализират. В крайна сметка в търговска експлоатация са вкарани само 14 самолета, които са по равно поделени между Air France и British Airways.

Икономиката на експлоатацията на Concorde винаги е бил проблемен момент и през април 2003 г. Air France и British Airways едновременно обявяват, че спират редовните полети с типа. Това става, след катастрофа със самолета през 2000 г. и кризата във въздушните превози след атентатите от 11 септември 2001 г.

Последният редовен пътнически полет с Concorde е на 24 октомври 2003 г., а последният полет въобще става факт на 26 ноември.

Свързани теми

Предишна публикация
Нов тежък инцидент с полски МиГ-29
Следваща публикация
ВВС на САЩ мисли да натовари T-X и с други задачи
674 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

Boeing пенсионира двата си T-33

Самолетостроителят Boeing пенсионира двата си T-33, които натрупаха 66 години служба, от които над 40…
Меню