Airbus атакува неродилия се още модел на Boeing

699 прочитания

Европейският самолетостроител Airbus атакува все още непоявилия се средно голям модел на Boeing с агресивна ценова политика и наличните си модели, с надеждата да не се остави пазар за новата машина. Това съобщава Reuters.

Boeing вече няколко години проучва възможността да стартира работа по пътнически самолет с капацитет от 220 – 270 места, който да е широкофюзелажен, но да има икономика на експлоатация на тяснофюзелажен самолет. Моделът трябва да застане между 737 и 787.

От Airbus обаче планират да притиснат все още замислящия се самолет със своите модели A330neo и A321neo (по-точно модификацията A321LR).

Новият главен продавач на Airbus Кристиян Шерар заявява за Reuters, че тези модели са вече зрели конструкции, при които липсват технически рискове и които предлагат атрактивни финансови условия. Така според него, потенциалния пазар се притиска от две страни, а операторите използват двата модела за замяна на своите Boeing 757 и Boeing 767.

Boeing твърди, че все още непоявилия се модел ще дава сериозни финансови предимства пред моделите на Airbus, които се борят за същия пазарен сегмент, но в същото време американският самолетостроител е притискан от потенциалните оператори на типа да държи цената максимално ниска. Освен това Boeing в момента изживява сериозна криза със 737 Max.

В същото време, от Airbus работят по вариант на A321neo с още по-голяма излетна маса. Моделът е известен, като A321XLR.

Той ще е развитие на A321LR (на снимката), който получи типова сертификация през октомври 2018 г. Новият модел ще има максимална излетна маса от 101 тона (97 при A321LR и 93,5 при A321neo), което ще даде и максимална далечина на полет от порядъка на 8300 km. Фюзелажът на A321XLR ще е същия, като при A321neo.

От Airbus са намекнали на Reuters, че новата модификация е възможно да дебютира на авиационното изложение в Бурже, което ще се проведе следващия месец.

Наблюдателите на авиационната индустрия, обаче са скептици, че Boeing ще стартира новия си модел през тази година. Проблем е не само кризата със 737 Max, но и прогнозите за забавяне на ръста на авиационния пазар, което до известна степен се подкрепя от слабите поръчки, които Airbus и Boeing индексират от началото на годината.

Свързани теми

Предишна публикация
„Йотов и син” с украински партньори искат да поемат изцяло поддръжката на L-39
Следваща публикация
Последен редовен търговски полет на Ту-134 в Русия
699 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Мега поръчка за Airbus

Частният инвестиционен фонд Indigo Partners подписа меморандум за разбирателство с Airbus за покупка на 430 самолета от семейството A320neo. Това бе обявено в последния ден на авиоизложението в Дубай.

Boeing тества спасителната система на Starliner

Boeing успешно тества спасителната система на своя космически кораб CST-100 Starliner. Това стана днес, 4 ноември 2019 г. По време на теста, обаче се появи проблем с парашутната система на кораба.

Израел ще сключи договор с Boeing за $11 млрд.

Израел се готви да сключи договор с американския самолетостроител Boeing на стойност $11 млрд. В него ще влизат доставки на бойни самолети, летящи танкери и вертолети. Това съобщава местният вестник Israel Hayom.

Меню