Договорът за F-16 влиза в Министерски съвет тази сряда

1K прочитания

Договорът за покупката на осем изтребителя F-16 от САЩ ще влезе в Министерски съвет тази сряда (10 юли 2019 г.). За това намекна премиера Бойко Борисов, като думите му след това бяха потвърдени от бившата му дясна ръка Цветан Цветанов.

„И сега, тая седмица депутатите, другата, трябва да вземат важни решения, относно въоръжението. Мисля, че доклада сряда трябва да влезе на Министерски съвет. Изключително важни неща”, заяви Борисов вчера, 7 юли, по време на Национално събрание на партията му.

Въпреки, че Борисов не казва в прав текст, единствената голяма програма за превъоръжаване, която в момента е на финалната права, е тази за покупката на осем изтребителя F-16C/D Block 70 от САЩ.

Националното събрание на ГЕРБ бе проведено с цел освобождаване на Цветан Цветанов от всички заемани от него постове в партията. След събранието той публикува в профила си в социалната мрежа Facebook обширно обръщение към съпартийците си.

„Нека обаче не пропускаме и една много важна новина от днес – премиерът Борисов обяви, че в сряда проектът за решение за закупуването на самолети F-16 от САЩ влиза на заседание Министерски съвет. След ратификацията и в българския парламент нашата страна ще даде поредният ясен сигнал за своята евроатлантическа принадлежност. Това ще бъде и ново доказателство, че за нас евроатлантическият път и изграждането на съвместими отбранителни способности с НАТО е основен приоритет”, пише Цветанов.

Цветанов беше най-гласовитият поддръжник на покупката на F-16, с което задаваше и тона на парламентарната група на ГЕРБ.

На 17 юни 2019 г. САЩ изпратиха обвързваща оферта и проектодоговор за покупката на осемте F-16. Очаква се стойността им да е около 2,2 млрд. лева без ДДС.

Президентът Радев заяви, че изтребителите, които ще бъдат купени са със сериозно орязани възможности, поради съкращаване на пакета услуги и оборудване към тях. Военният министър Каракачанов призна, че има орязване в името на намаляване на цената, но заяви, че способностите са непокътнати.

Свързани теми

Предишна публикация
Правителството даде мандат на Каракачанов да подпише за F-16
Следваща публикация
Николай Ненчев бе оправдан за поддръжката на МиГ-29
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Франция не иска да участва в белгийския изтребителен конкурс и вместо това направи директна оферта

Френското правителство не е отговорило на запитването за даване на оферта (RFP) за нови изтребители, което Белгия пусна през март тази година. Вместо това френският министър на отбраната Флоранс Парти е изпратил писмо до белгийския си колега с което предлага директна сделка за Dassault Rafale.

Франция и Германия подписаха първите договори за разработка на изтребител от следващо поколение

Правителствата на Франция и Германия подписаха договори с Airbus, Dassault, Safran Aircraft Engines и MTU Aero Engines за старт на разработката на изтребителя и безпилотните системи от следващо поколение, известни като програмата Future Air Combat System (FCAS). Това стана днес, 7 февруари 2019 г.

Швеция обмисля да запази Gripen C/D до 2035 г.

Швеция обмисля да запази част от своя флот от Gripen C/D за по-дълъг период, отколкото сега планирания, с цел запазване на броя бойни самолети, които в момента са на въоръжение в шведските ВВС. Това съобщава Flightglobal.

Военно-политическата група няма да решава за новия изтребител

Военно-политическата група, която бе назначена от премиера Борисов в края на октомври, няма да взима решение за новия боен самолет, а само ще води преговори с потенциалните доставчици. Точният механизъм на решението, обаче продължава да е неясен. Това се чете от интервюто на заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов, публикувано в броя от днес, 16 ноември 2018 г., на ведомствения вестник „Българска армия”.

Меню