Президентът Радев: Има разминаване с първоначално заложеното и това, което ще се подпише за F-16

885 прочитания

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев заяви, че има сериозно разминаване между това, което е заложено в първоначалния проект за нов изтребител и това, което ще се подпише в момента, като Радев посочи, че орязването на проекта го обезсмисля. Това каза той днес, 10 юли 2019 г., пред репортери.

„Моята позиция е ясна отдавна. Правителството е длъжно да осигури оперативните способности и техническата поддръжка, така както те бяха разработени от Министерството на отбраната, приети от Министерски съвет и утвърдени от Народното събрание. Към момента има чувствително разминаване с първоначално заложените от страната ни параметри и способности”, каза Радев.

Той посочи, че политическите мотиви са доминирали при покупката, а част от разходите са отложени напред във времето, като на този фон цената е „свалена” със само 700 млн. лева над първоначалния бюджет и то без да се отчита ДДС.

„Ако в обявената цена от $1,256 млрд. има всичко необходимо така, както е разработено и изпратено от нас в искането за предоставяне на оферта и както беше публикувано от американското правителство с всички пакети и пълни способности – цената е приемлива, но ако ги няма тези неща – проектът губи смисъл”, отговори Радев на въпрос, как му се струва цената на която се подписва сделката.

Президентът отбеляза, че това е проект, който се влачи вече повече от 15 години и е крайно време да бъде решен.

„Разбирам ентусиазма на офицерите във ВВС, че нещо ще стане, но място за ентусиазъм няма. Очаквам прагматичен подход към този проект”, каза в заключение той.

По-рано днес, правителството даде мандат на министъра на отбраната Красимир Каракачанов да подпише четири договора за покупката на осем изтребителя F-16 Block 70.

Свързани теми

Предишна публикация
Министър Каракачанов подписа договорите за доставка на F-16
Следваща публикация
Правителството даде мандат на Каракачанов да подпише за F-16
885 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Новият стар МиГ-35

Красимир ГРОЗЕВ разказва накратко за официалния публичен дебют на най-новото произведение на руския самолетостроител РСК „МиГ“.

30 години МиГ-21бис в България

В началото на 80-те МиГ-21 вече не е най-способният български изтребител, но остава най-многобройният през цялото десетилетие, с нови попълнения на авиопарка. През 1978 г. в ПВО и ВВС постъпва първата ескадрила прехващачи МиГ-23 от варианта МФ, допълнени от варианта МЛА през 1982 и МЛД през 1984–1985 г. в 18-и иап в Доброславци. Превъоръжаването с бойни самолети от трето поколение за изтребителната авиация обаче свършва дотук, защото се оказва прекалено скъпо начинание. За да се компенсира недостигът на качеството, се налага да се заложи на количеството, при това на изключително ниска цена.

Отлични стрелби за българските МиГ-29 на Шабла

Днес, 13 юни 2019 г., бе третият ден от участието на екипажите на изтребители МиГ-29 от авиобаза Граф Игнатиево в стрелбите на зенитен полигон „Шабла”, които се провеждат в периода 11-14 юни. Това съобщиха от авиобазата.

Индия се отказа от конкурса за еднодвигателни многоцелеви изтребители

Индийското правителство се е отказало да провежда конкурс за покупката на еднодвигателни многоцелеви изтребители и вместо това ще стартира нова процедура, в която ще разглежда и опцията за по-тежки двудвигателни машини. Това съобщава The Times of India.

Saab призна, че да имаш добри цени и добър продукт не е достатъчно за продажби на изтребители

Добрите цени и добрите технически характеристики не са достатъчни за продажбата на бойни самолети. Това заяви Йонас Йелм, ръководител на бизнес направлението Аеронавтика на Saab, по време на традиционния семинар на Saab, който се проведе вчера, 27 март 2019 г. Йелм коментира и развитието на процесите в България.

Меню