Покупката на нови изтребители за Хърватско потъна в неясноти

251 прочитания

Процесът за избор на нов боен самолет за хърватските ВВС потъна в неясноти, след като той бе замразен в началото на април, а официалните хърватски лица не дават конкретни срокове за възстановяването му.

На 2 април 2020 г. хърватското правителство обяви, че процесът по избор на нов боен самолет се замразява. Като причини се посочи пандемията от COVID-19 и очакваната тежка рецесия на хърватската икономика. Тогава бе казано, че решение за това, кога и как да продължи процеса, ще се вземе след края на кризата.

На 28 май Хърватско отбелязва празника на въоръжените си сили, като темата бе повдигната от премиера на страната Андрей Пленкович, който е заявил, че планът за покупки на нови изтребители не е изоставен, но в момента не е на дневен ред.

Адмирал Роберт Храни, началник на отбраната на страната, също е потвърдил, че проектът не е изоставен, а просто отложен във времето, както и други проекти за модернизация и превъоръжаване.

Хърватското военно издание „Obris” пише, че голямата неяснота в момента идва от това, дали срокът за подаване на оферти за е бил отложен или потенциалните участници са били информирани, че процесът спира. През януари 2020 г. Хърватско пусна запитване за даване на обвързващи оферти (RFI) до седем държави.

Запитванията до САЩ и Швеция са за новопроизведени самолети, съответно F-16 Block 70/72 и Gripen. До Италия е изпратено питане за употребявани Eurofighter, а до Франция за употребявани Rafale. Стари F-16 се търсят от Гърция, Норвегия и Израел.

Хътватско иска да се сдобие с 12 изтребителя, които да заменят крайно остарелите МиГ-21 (на снимката), с които в момента разполагат ВВС на страната. В момента не е публично известно каква сума смята да задели за проекта хърватското правителство.

Оригинално офертите трябваше да се дават до 7 май 2020 г. Според „Obris” има спекулации, че на държавите е даден нов срок – септември 2020 г. За момента, обаче никое официално лице не потвърждава тази информация.

На този фон, на 5 юли в Хърватско предстоят парламентарни избори, като в момента партията на премиера Пленкович изостава в социологическите проучвания от основната опозиционна коалиция Restart koalicija. Ако Пленкович загуби изборите, това почти сигурно ще значи, че настоящият процес ще бъде зачеркнат.

Всичко това се случва, след като в началото на януари 2019 г. официално стана ясно, че сделката за употребявани F-16 от Израел се проваля. Хърватско избра тази опция през март 2018 г., в конкуренция с нови F-16 от САЩ, употребявани F-16C/D от Гърция и нови Gripen C/D от Швеция. Израелското предложение бе избрано най-вече заради ниската си цена от едва €420 млн. Сделката обаче се провали, след като Съединените щати я блокираха.

Свързани теми

Предишна публикация
Русия ще поръча още 76 броя Су-34
Следваща публикация
Румъния модернизира част от своите IAR-99
251 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

Появиха се снимки на деветия прототип на Су-57

Деветият прототип на руския изтребител от следващо поколение Су-57 бе пребазиран в изпитателния център „Громов”, в Жуковский, което даде възможност за поява на първите снимки на машината.

Монголия получи МиГ-29

Монголия получи два МиГ-29. Машините са предназначени за ВВС на страната и са употребявани преди това от руските ВКС.

Очаквано МО предлага на правителството да се купи F-16 (изцяло обновена)

Напълно очаквано, Министерство на отбраната излезе с доклад, в който се предлага на Министерски съвет за започване на преговори за покупка на изтребители F-16 Block 70/72. Това стана днес, 21 декември 2018 г. В доклада се дава твърде малка и противоречаща си аргументация, като има и предложение до Народното събрание за фактическото анулиране на инвестиционния проект, който беше приет през юни тази година. С това се засилва впечатлението, че се касае за фактически чисто политически избор.

Меню