Руският министър на отбраната обеща още поръчки на военни самолети

192 прочитания

Появиха се индикации за още експорт на Су-35

Министърът на отбраната на Руската федерация Сергей Шойгу е обещал скорошни допълнителни поръчки за военни самолети. Това е направил той днес, 12 август 2020 г., докато е бил на посещение в Комсомолск на Амур, където се намира един от големите самолетостроителни заводи в страната.

Според Шойгу, цитиран в официално съобщение на руското МО, до края на годината ще има нов договор за многоцелевите изтребители Су-35, който ще е на стойност 70 млрд. рубли (€810 млн.). Той не е уточнил за какво количество става въпрос.

Освен още Су-35, през тази година ще има и договор за 21 броя многоцелеви изтребителя Су-30СМ2 и 25 учебно-тренировъчни самолети Як-130. Индексът Су-30СМ2 се използва за първи път и явно става въпрос за модернизация на базовия двудвигателен изтребител, за която се говори в последно време.

Много е вероятно всички тези договори да бъдат сключени в рамките на изложението „Армия”, което ще се проведе в края на месеца. Поради пандемията от COVID-19, то ще се проведе основно във виртуална среда, а срещите и презентациите ще са дистанционни.

Визитата на Шойгу в Комсомолск на Амур дава и още интересна информация, макар и индиректно. В Youtube бе разпространено видео от визитата, като в един от кадрите Шойгу получава брифинг за натоварването на авиостроителния завод в града. На един от слайдовете на презентацията се вижда, темпа на производство на изтребителите Су-35.

Две от линиите са обобщени с индекса ВТС, което в руския означава военно-техническо сътрудничество и е евфемизъм на военен експорт. Едната от тях е за общо 30 броя Су-30, които трябва да се доставят през 2020 и 2021 г. Другата линия е за (вероятно) 34 самолета за доставка в периода 2022 – 2024 г.

В момента е известен само един експортен договор за Су-35, който се осъществява в момента – този за Египет, като първите машини бяха изпратени във втората половина на юни. Точното количество договорени изтребители не бе съобщено официално, като се предполагаше, че са над 20. Ако графиката е вярна, то явно сделката е за 30 самолета.

Не е ясно кой е вторият експортен клиент. През годините имаше спекулации и слухове за сделка с Алжир, както и че Китай договаря нова партида. Нищо от това не е потвърдено официално.

Свързани теми

Предишна публикация
Финландия забавя леко процеса по избор на нов изтребител
Следваща публикация
Американски вертолет бе обстрелян над Вирджиния
192 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Каракачанов: Искам тълкуване от парламента дали може да разширим кръга от потенциални доставчици на новия изтребител

Военният министър Красимир Каракачанов заяви, че ще търси тълкуване от Народното събрания дали в процедурата за покупка на нов боен самолет могат да се включат и нови държави или ще се работи само с подбраните три. Това каза той днес, 15 декември 2017 г., в предаването „Лице в лице” по bTV.

Тръмп намекна за изтегляне на производството на F-35 в САЩ

Американският президент Доналд Тръмп намекна, че е възможно цялото производство на F-35 да бъда съсредоточено в САЩ, за да се избегне зависимостта на страната му от външни доставчици. Това каза той вчера, 14 май 2020 г., в интервю за Fox Business.

Индонезия иска нови F-16, но ще купи и Су-35

Индонезия възнамерява да поръча до две ескадрили новопроизведени F-16, но не се отказва от амбициите си да придобие и една ескадрила Су-35. Това е заявил командирът на индонезийските ВВС, цитиран от Defense News.

Подписването на договора за разработка на FCAS може да се забави

Подписването на договора за разработката на френско-германския боен самолет от следващо поколение FCAS може да се забави, защото двете страни не могат да постигнат съгласие за експортните режими за въоръжението, което ще създадат, както и за това как да изглежда програмата за създаване на нов основен боен танк. Това съобщава германският бизнес вестник Handelsblatt.

Gripen E лети с Meteor

През октомври 2018 г. Saab успешно изпълни тестов полет с Gripen E, въоръжен за първи път с ракетата за далечен въздушен бой MBDA Meteor.

Меню