Сенатът иска гаранции в сделката с ОАЕ за F-35

113 прочитания

Сенатът на САЩ е поискал гаранции от Държавния департамент, че продажбата на F-35 на Обединените арабски емирства (ОАЕ) няма да застраши Израел, а технологиите на самолета няма да попаднат в Русия или Китай.

Сенатът, който е горната камара на американския Конгрес, е предложил закон, в който се залага механизъм за блокиране на сделката за продажба на 50 броя F-35, както и друго военно оборудване за ОАЕ. Това става след като подобен механизъм бе предложен и от конгресмени в Камарата на представителите през миналия месец.

Основните опасения са три – застрашаване на военното превъзходство на Израел в региона, ролята на ОАЕ в гражданските войни в Йемен и Либия и топлите отношения на страната с Русия и Китай. Подобни опасения се изказват и от неправителствени организации, като се посочва, че макар и администрацията на Тръмп да твърди, че оръжията ще помогнат на ОАЕ да се противопоставя на Иран, реално те ще бъдат използвани в Йемен и Либия.

Въпреки, че в Конгреса основната критика идва от Демократическата партия, все по-често се чуват и гласове от редовете на Републиканците, които изразяват сходни опасения.

Ако Сената не получи нужните уверения, си запазва правото да гласува въпросния закон, който ще блокира сделките с ОАЕ.

Възможността, обаче сделката за F-35 да бъде реално блокирана, засега изглежда малка. През миналата година Конгреса блокира 22 оръжейни сделки за ОАЕ, Саудитска арабия и Йордания, като за основен аргумент се използваха доказателствата за сериозни цивилни жертви, които тези страни предизвикват с акциите си в Йемен.

Администрацията на Тръмп, обаче заобикаляше тези блокади, чрез вратички в американското законодателство, което позволява президентът еднолично да оторизира експортни сделки за военна продукция.

Във вторник, 10 ноември 2020 г., администрацията на Тръмп придвижи към Конгреса три потенциални сделки с ОАЕ на обща стойност почти $24 млрд. Дали те ще станат факт, ще се разбере в следващите седмици.

Свързани теми

Предишна публикация
ВМС на САЩ поръчват още учебни AW119
Следваща публикация
Нигерия се готви да получи JF-17
113 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Индия получи своите първи Rafale

Индия официално получи своите първи четири многоцелеви изтребители Dassault Rafale DH/EH. Това стана днес, 8 октомври 2019 г. в линията за крайно сглобяване в Мериняк, край Бордо.

Airbus няма да предложи Eurofighter на Канада

Airbus обяви, че заедно с британското правителство, е било взето решение да не се подава оферта за Eurofighter в канадския конкурс за нов боен самолет

30 години МиГ-21бис в България

В началото на 80-те МиГ-21 вече не е най-способният български изтребител, но остава най-многобройният през цялото десетилетие, с нови попълнения на авиопарка. През 1978 г. в ПВО и ВВС постъпва първата ескадрила прехващачи МиГ-23 от варианта МФ, допълнени от варианта МЛА през 1982 и МЛД през 1984–1985 г. в 18-и иап в Доброславци. Превъоръжаването с бойни самолети от трето поколение за изтребителната авиация обаче свършва дотук, защото се оказва прекалено скъпо начинание. За да се компенсира недостигът на качеството, се налага да се заложи на количеството, при това на изключително ниска цена.

Белият дом: F-16 предлага най-добрите възможности

Ден преди Министерски съвет да гласува решението за стартиране на преговори за покупка на F-16, от Белия дом излязоха с нарочно съобщение по темата за новия изтребител. Съобщението бе разпространено от посолството на САЩ в България.

Меню