Сенатът иска гаранции в сделката с ОАЕ за F-35

114 прочитания

Сенатът на САЩ е поискал гаранции от Държавния департамент, че продажбата на F-35 на Обединените арабски емирства (ОАЕ) няма да застраши Израел, а технологиите на самолета няма да попаднат в Русия или Китай.

Сенатът, който е горната камара на американския Конгрес, е предложил закон, в който се залага механизъм за блокиране на сделката за продажба на 50 броя F-35, както и друго военно оборудване за ОАЕ. Това става след като подобен механизъм бе предложен и от конгресмени в Камарата на представителите през миналия месец.

Основните опасения са три – застрашаване на военното превъзходство на Израел в региона, ролята на ОАЕ в гражданските войни в Йемен и Либия и топлите отношения на страната с Русия и Китай. Подобни опасения се изказват и от неправителствени организации, като се посочва, че макар и администрацията на Тръмп да твърди, че оръжията ще помогнат на ОАЕ да се противопоставя на Иран, реално те ще бъдат използвани в Йемен и Либия.

Въпреки, че в Конгреса основната критика идва от Демократическата партия, все по-често се чуват и гласове от редовете на Републиканците, които изразяват сходни опасения.

Ако Сената не получи нужните уверения, си запазва правото да гласува въпросния закон, който ще блокира сделките с ОАЕ.

Възможността, обаче сделката за F-35 да бъде реално блокирана, засега изглежда малка. През миналата година Конгреса блокира 22 оръжейни сделки за ОАЕ, Саудитска арабия и Йордания, като за основен аргумент се използваха доказателствата за сериозни цивилни жертви, които тези страни предизвикват с акциите си в Йемен.

Администрацията на Тръмп, обаче заобикаляше тези блокади, чрез вратички в американското законодателство, което позволява президентът еднолично да оторизира експортни сделки за военна продукция.

Във вторник, 10 ноември 2020 г., администрацията на Тръмп придвижи към Конгреса три потенциални сделки с ОАЕ на обща стойност почти $24 млрд. Дали те ще станат факт, ще се разбере в следващите седмици.

Свързани теми

Предишна публикация
ВМС на САЩ поръчват още учебни AW119
Следваща публикация
Нигерия се готви да получи JF-17
114 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Франция и Германия одобриха първоначалното финансиране на FCAS

Правителствата на Франция и Германия одобриха първоначалното финансиране на проекта FCAS, който предвижда създаването на система от системи за осигуряване на въздушно превъзходство. Съобщението за това бе публикувано от Airbus в късните часове на 12 февруари 2020 г.

Тайван се интересува от F-16V

Тайван се е отказал от желанията си да купува F-35 и вместо това ще се опита да издейства сделка от САЩ за 66 броя F-16V. Това съобщава местната информационна агенция UDN.

Испания за сега няма да купува F-35

Испания за момента няма планове за покупка на изтребителя от следващо поколение F-35. Това е заявил в испанския парламент министъра на отбраната на страната Мария Долорес де Коспедал.

Вторият живот на МиГ-29 в България – част 2

Александър МЛАДЕНОВ продължава да описва предизвикателствата и постиженията при усвояването на пълните маневрени и бойни възможности на изтребителя МиГ-29 в България в периода 2005–2009 г.

Меню