Отказът на ракетата Vega се корени в човешка грешка

209 прочитания

Отказът на ракетата Vega, която не успя да изведе товара си на орбита на 17 ноември 2020 г., се дължи на човешка грешка при инсталиране на кабелите на системата за управление. Това са заявили от оператора на ракетата Arianespace.

Роланд Лагиер, технически директор на Arianespace, е заявил пред журналисти, че първите три степени на Vega са сработили перфектно, но проблемът е възникнал при работата на последната степен наречена Avum (на снимката).

Веднага след старта на двигателя на последната степен тя е излязла от контрол, като той не е могъл да бъде възстановен. Степента бързо е излязла от желаната траектория, навлязла е обратно в атмосферата, което е довело до загуба на двата спътника, намиращи се на борда.

Анализ на телеметрията от полета е показа, че най-вероятната причина за инцидента са кабелите, които контролират задвижващия механизъм за управлението на вектора на тягата на ракетния двигател на последната степен. Според Лагиер, кабелите на два от тези механизми са били разменени, което е довело до грешни команди и излизане от контрол.

„Касае се за серия от човешки грешки при производството и качествения контрол на готовата продукция. Няма индикации, че проблемът е конструктивен”, обяснява още Лагиер.

Механизмите, за които говори Лагиер са част от ракетния двигател РД-843, произведен от украинската компания „Южмаш”.

Инцидентът ще се разследва в дълбочина от комисия, чийто председател ще е главния инспектор на ESA. Комисията ще трябва да даде препоръки за избягване на подобни проблеми в бъдеще.

Лагиер е подчертал, че отказът няма общо с причината за загубата на друга ракета Vega през юли 2019 г. Тогава имаше структурен проблем с втората степен на ракетата, който вече е коригиран.

Arianespace ще продължи нормално операциите си с другите си ракети-носители.

Свързани теми

Предишна публикация
Rocket Lab успешно върна първата степен на Electron
Следваща публикация
Нов неуспешен старт за Vega
209 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Всеки старт на Союз-5 ще струва $60 млн.

Всеки старт на ракетата-носител Союз-5 ще струва $60 млн. Това съобщава генералният директор на Роскосмос Дмитрий Рогозин в своя профил в социалната мрежа Twitter.

Союз МС-12 се скачи с МКС

Космическият кораб Союз МС-12 се скачи успешно с Международната космическа станция (МКС). Това стана рано сутринта днес, 15 март 2019 г.

SpaceX успешно използва ракета за трети път

Компанията SpaceX успешно използва отново първа степен на ракетата-носител Falcon 9, която вече е летяла два пъти. Вчера, 3 декември 2018 г., компанията успешно изведе на орбита 64 малки сателита с двукратно използваната ракета.

Меню