Пет европейски страни се обединяват за създаване на нов вертолет

370 прочитания

Пет европейски членки на НАТО подписаха писмо за намерение (LOI) за стартиране на разработката на нов военен вертолет от среден клас. Това стана вчера, 19 ноември 2020 г., и се случва под шапката на НАТО.

Петте страни са Франция, Германия, Италия, Великобритания и Гърция, а програмата е наречена Generation Rotorcraft Capability (NGRC).

В официалното съобщение на НАТО се казва, че предназначението на програмата е да отговори на бъдещите необходимост от военни вертолети, предвид очакването, че около 2035 – 2040 г., значителна част от вертолетите от среден клас, които в момента са на въоръжение, ще започнат да се пенсионират.

Подписването на писмо за намерение е едва първата стъпка към създаването на нов вертолет, като в следващите години може да се очаква, че трябва да бъде подписан реален договор за проектиране и изпитания на новата машина. Преди това, обаче предстои дефиниране на изискванията към нея.

Прави впечатление, че в програмата се присъединяват четирите основни вертолетостроителки в Европа – Франция и Германия, където се намират основните мощности на Airbus Helicopters и Италия и Великобритания, където се намира Leonardo Helicopters.

Евентуалният вертолет, който може да се появи от програмата NGRC ще трябва да замени широк кръг от машини, като например NH90 (на снимката), AW101 и Super Puma/Cougar. Струва си да се отбележи, че NH90 се ражда от подобна инициатива, която датира от края на 80-те.

Свързани теми

Предишна публикация
Франция поръча нови морски патрулни самолети
Следваща публикация
Великобритания обеща инвестиции в проекта Tempest
370 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Индия получи първия си AH-64

Индия официално получи своя първи щурмови вертолет AH-64E Apache Guardian. Церемонията за това стана на 10 май 2019 г. в Меса, Аризона, където се намира вертолетния завод на компанията производител Boeing.

Президентът Радев припомни, че военно-транспортната ни авиация е ползвана за несвойствени задачи

„С интерес прочетох, че се търсят функции на военно-транспортната ни авиация. В периода 2009 – 2012 г. има към 70 полета с много интересни функции”, това каза днес, 15 декември 2017 г., президентът Румен Радев пред журналисти, като припомни скандалите с използването на военна техника за правителствени задачи по време на кабинета „Борисов 1”.

Министър Каракачанов: Вероятната причина за катастрофата е технически проблем

Вероятната причина за катастрофата с вертолет Ми-17 от състава на ВВС на България е техническа неизправност. Това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов на брифинг в авиобаза Крумово, който се проведе в ранните часове на 12 юни 2018 г.

Меню