Серия от инциденти с учебни самолети по света

156 прочитания

Серия от инциденти с учебно-тренировъчни самолети стана факт на 24 и 25 март 2021 г. Общо три машини бяха загубени, като при един от случаите има загинал.

Първо, на 24 март, учебно-тренировъчен самолет T-45C Goshawk от състава на ВМС на САЩ се разби в Тексас (на снимката горе). Двучленният екипаж се е катапултирал успешно и е с леки наранявания. Машината, която се е разбила на около 5 km от авиобазата в Ориндж Гроув, е била част от учебната ескадрила VT-22 „Golden Eagles“.

На същата дата, но в Боливия, се разбива друг учебно-тренировъчен самолет. Иде реч за реактивния K-8VB, който се числи към ВВС на страната. Самолетът пада в населеното място Сакаба, намиращо се на около 200 km югоизточно от столицата Ла Пас. Екипажът на самолета се е катапултирал успешно, но машината се врязва в къща, при което има един загинал и един ранен.

Третият паднал учебно-тренировъчен самолет е Hawk T1А от състава от Кралския флот. Машината се разби в Корнуел, Великобритания на 25 март. Двамата пилоти са се катапултирали успешно и са получили само леки наранявания. Самолетът не е причинил щети на земята. Полетите с типа са спрени, до изясняване на случая.

А на 26 март, чешкото МО съобщи, че по време на редовен тренировъчен полет с двуместен L-159T се е откъснал фанара. Екипажът се е приземил успешно и е невредим. Води се разследване.

Свързани теми

Предишна публикация
Унгария пенсионира Ми-8Т
Следваща публикация
Словакия купува израелски радари
156 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Откриха паметна плоча за загиналия майор Георги Анастасов

По случай една година от катастрофата с вертолет AS 565 MB Panther и смъртта на неговият командир майор Георги Анастасов, на 4 юли 2018 г. в морската вертолетна авиобаза „Чайка” се проведе военен ритуал за откриване на обновената паметна плоча на загиналите военнослужещи от формированието. Това съобщиха от ВМС.

Екипажът на катастрофиралия Ми-17 е имал 17 – 18 часа във въздуха от началото на годината

Командирът на катастрофиралия вертолет Ми-17 капитан Пламен Панталеев е имал 18 часа нальот от началото на годината, а вторият пилот капитан Стоян Неделчев е имал 17 часа. Това бе съобщено на брифинг на командването на ВВС, който се проведе днес, 12 юни 2018 г. Въпреки мизерният им нальот, за сега водеща е версията за технически отказ.

Завърши летателният стаж на първокурсниците

На 6 август 2018 г. във Военновъздушна учебна база „Георги Бенковски” се проведе семестриален изпит по летателна подготовка с курсантите – летци 1-ви курс от Факултет „Авиационен” на НВУ „Васил Левски”. Това съобщиха оттам.

Чешкият път в обучението

Чехия има уникална система за военно летателно обучение, работеща добре вече 14 години. Тя съществува извън рамките на ВВС или военното министерство, защото е дъщерна компания на основния държавен авиоремонтен завод в страната – LOM Praha (ЛОМ Прага). Въпреки, че е цивилно предприятие със 100% държавна собственост, тя е под строг контрол и работи в тясно взаимодействие с военното министерство и ВВС на страната.

Меню