Предислоцира се техниката за „Тракийско лято 2021”

298 прочитания

На 23 август 2021 г. започнаха реалните действия по предислокацията на авиационната техника на съвместната българо-американска летателна тренировка „Тракийско лято 2021”, която ще се проведе до 7 септември 2021 г. Това съобщиха от ВВС.

„Тракийско лято 2021“ е една от най-мащабните международни подготовки, провеждани под ръководството на българските Военновъздушни сили през настоящата година.

Задачите по време на летателната подготовка ще бъдат изпълнявани в районите на летищата Пловдив, Граф Игнатиево и Чешнегирово. Като импровизирана полоса за излитане и кацане ще бъде използван пътния участък между селата Поройна и Леново.

В рамките на българо-американската летателна тренировка „Тракийско лято 2021” ще вземат участие военнослужещи от състава на българските Военновъздушни сили, Съвместното командване на специалните операции, формирования от Военновъздушните сили на САЩ в Европа, както екипи от Военномедицинска академия.

По време на „Тракийско лято – 2021“ ще бъдат изпълнени тактически полети на малка височина, полети по маршрут за групова слетяност на средни и малки височини, превоз на войски и товари, учебни тренировъчни и бойни парашутни скокове денем и нощем от малка и голяма височина, директни действия за неутрализиране на терористични групировки, медицинска евакуация и др. Ще бъдат изпълнени и задачи по зенитно-ракетно прикритие на стратегически обекти от критичната инфраструктура на страната.

Бойната техника също е изключително разнообразна – от военнотранспортни самолети С-130 Hercules, C-27J Spartan до изтребители F-16. Не остават настрана и зенитно-ракетните комплекси от родните ВВС, съобщават от ВВС.

По време на съвместната българо-американска подготовка ще се усъвършенстват уменията на българските военнослужещи за работа по процедурите за изпълнение на елементи, свързани с бойното използване на самолет C-27J Spartan, както и за всестранно логистично осигуряване и оказване на поддръжка от ВВС като страна-домакин.

Свързани теми

Предишна публикация
С два вертолета се гаси край Югово
Следваща публикация
Ми-17 се включи в гасенето на пожара край Югово
298 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

40 години Ми-24 в България

Ранният следобед на 17 юни 1979 г. на несъществуващото вече военно летище Пловдив – където днес се намира жилищния комплекс Тракия – е смутен от шум на необичайни вертолети. Това е денят, когато първата четворка Ми-24 пристига в България. До 1986 г. броят ще нарасне на 44, от които шест все още остават на служба в родните ВВС.

Граф Игнатиево с нов командир

Авиобаза Граф Игнатиево ще има нов командир в лицето на полковник Димитър Петров. Досегашният командир генерал Иван Лалов получава повишени в звание и ново назначение. Това стана ясно след днешното правителствено заседание, на което бяха предложени кадрови размествания в командването на въоръжените сили.

Три компании допуснати да дадат оферти за ремонта на Ми-17 и Ми-24

Три компании, две български и една беларуска, са допуснати до даване на оферти в процедурата за възлагане на обществена поръчка за ремонт на два Ми-17 и четири Ми-24. Това се чете в решение на министъра на отбраната от 12 ноември 2018 г.

Генерал Стойков: Новият изтребител не е на ВВС, а на България

Официалният вестник на МО „Българска армия” публикува интервю с командира на ВВС генерал-майор Цанко Стойков, в което той говори за настоящата ситуация във военната ни авиация, за новия изтребител и други актуални теми.

Меню