Има планове за модернизация на българските C-27J

775 прочитания

Предвижда се модернизация на българските тактически-транспортни самолети C-27J Spartan. Това е заявил в интервю за вестник „Българска армия” командирът на 16-та авиационна база полковник Филип Ангелов.

„В следващите две – три години предвиждаме модернизация на Спартаните с цел повишаване и придобиване на нови бойни способности”, заявява полковник Ангелов в новия брой на ведомствения вестник на МО.

Командирът на 16-та база не влиза в детайли за каква модернизация става въпрос, но през миналата година се чуха планове за интеграция на способности за пожарогасене от въздуха на българските Spartan. Става въпрос за контейнери пълни с вода, които са за еднократно използване и се хвърлят върху бушуващите пожари. На един полет може да се хвърли до шест  Румънските C-27J имат такава способност и през 2021 г. я използваха при гасене на пожари в Северна Македония.

Другата опция за обновяване на наличните C-27J е докарването им до стандарта Next Generation. Производителят Leonardo представи тази опция в края на 2020 г.

Стандартът включва нова авионика, която отговаря на новите изисквания в гражданската авиация, включително дейталинк FANS 1/A+, TCAS 7.1 и ILS Cat. II. Освен това самолетът получава нова система за избягване сблъсък с терена, нови дисплеи в пилотската кабина, нов метеорологичен радар, подобрена радионавигация, подобрена комуникация, включително възможност за спътникова връзка, нов интерком, Mode 5 IFF/ADS-B и светлини базирани на LED технологията.

Най-видимата промяна в новия вариант е добавяне на уинглети на крилото, които повишават летателните характеристики (става въпрос най-вече за далечината на полет и характеристиките при излитане). Взети са мерки и за повишаването на максималната излетна маса с един тон.

C-27J Next Generation

Полковник Ангелов е заявил още, че скоро ще бъде подписано рамково споразумение с Leonardo за техническа поддръжка на наличните C-27J. Процедурата за възлагане на обществена поръчка бе стартирана през миналата есен.

Командирът на базата е отбелязал, че като цяло се поддържа в изправно състояние 70% от наличната авиационна техника, а през март от Украйна се чака ремонтирания Ан-30.

Свързани теми

Предишна публикация
Започна наддаване за бъдещите бази за HEMS
Следваща публикация
Транспортното министерство ще координира създаването на държавен оператор за HEMS
775 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Стартира съвместната подготовка „Green Bridge 2018”

Екипажи на изтребители МиГ-29 от състава на авиобаза Граф Игнатиево и F-16 от състава на гръцката авиобаза Неа Анхиалос, започват от днес, 11 септември 2018 г., участието си в съвместни полети „Green Bridge 2018”.

МиГ-21 в България – Началото

На 12 ноември 1963 г. майор Иван Бедрозов извършва първия полет с МиГ-21 в България. С това започва 52-годишната история на експлоатацията на типа у нас. С 227 доставени машини МиГ-21 е вторият по многобройност (след МиГ-15) боен самолет, който е бил на служба у нас. Да си спомним как започва историята на този знаменит изтребител у нас.

България и Македония обменят опит във вертолетната авиация

На 24 и 25 септември 2019 г. в Командването на Въздушна бригада Петровец бяха проведени експертни дискусии в областта на военната авиация и противовъздушната отбрана между екипи на Република Северна Македония и Република България. Това съобщават македонските въоръжени сили.

Представят антология с поезия писана от авиатори

На 10 октомври 2019 г. (четвъртък), от 18:30 ч., в Зала 1 на Централния военен клуб – София, ще бъде представена антологията „Поети, родени да летят“. Организатори са Командването на ВВС, Българското астронавтическо дружество – Пловдив и Издателство „Вион“.

Меню