Народното събрание одобри покупката на един брой ЗРК IRIS-T SLM

240 прочитания

Народното събрание одобри покупката на един зенитно-ракетен комплекс IRIS-T SLM на стойност от малко над 356 млн. лева. Това стана на заседанието провело се днес, 8 август 2024 г.

Народните представители одобриха Проектът за инвестиционен разход за покупката на единичния IRIS-T SLM на цена от  356 184 633 лева. Комплексът трябва да бъде доставен в България до 34 месеца след подписване на договора и да стане боеготов пет месеца по-късно. Тоест, ако договорът бъде подписан тази есен, то доставката ще стане факт през лятото на 2027 г.

Дебатите в пленарна зала, които траеха точно 40 минути, преминаха без особена съдържателност, напълно в духа на обсъжданията, които станаха факт в ресорните комисии по отбрана и бюджет и финанси. Критиката идваше изцяло от „Възраждане”, но до смислени разисквания не се стигна. Например, така и не бе повдигнат въпроса, на база на какъв анализ се купува комплекса IRIS-T SLM и се залага евентуалната бъдеща покупка на наличния само на хартия IRIS-T SLX. Не се повдигна въпроса за евентуалните икономии от мащаба, ако България бе избрала ЗРК, който използва ракети, като такива, вече закупени около изтребителите F-16 или модулните патрулни кораби. Нямаше и споменаване на факта, че към сделката липсва индустриално сътрудничество.

Александър Александров от ИТН декларира подкрепата на неговата парламентарна група за проекта и подчерта задоволството си, че зенитно-ракетния комплекс е европейско производство.

Димчо Димчев от „Възраждане” заяви, че купуваните сега IRIS-T SLM отстъпват по някои характеристики на сега наличните С-200 „Вега” и С-300. Според него, новите комплекси ще покриват само минималните способности, които НАТО изисква.

Асен Василев (ППДБ) репликира на Димчев, че комплексите IRIS-T SLX имат по-голяма далечина на поражение от наличните С-300. Преди това Василев се консултира с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Трябва да се отбележи обаче, че в момента Парламента гласува покупка на един комплекс със среден радиус IRIS-T SLM, а по-далекобойните IRIS-T SLX са оставени като опция за в бъдеще.

Петър Петров от „Възраждане” обърна внимание, че депутатите не са запознати с детайли по договора, който както стана ясно е между МО на Германия и производителя Diehl Defence, а България само ще се присъедини към него.

Ивелин Първанов от „Възраждане” се заяде с бившия финансов министър Асен Василев, като му припомни случка от 2022 г., когато Василев е бил обещал 3 млрд. лева за отбрана, включително и за ПВО, ако военните обещаят да свалят 100% от всички изстреляни ракети. Василев репликира, че по негово време военния бюджет бил вдигнат два пъти (нещо, което не е вярно), но и отбеляза, че има нужда от цялостен план за превъоръжаване, който да се защитава адекватно пред данъкоплатците.

Първанов, обаче заяви и че в Народното събрание са правени презентации на компании, които са обещавали доставка на ЗРК в рамките на 24 месеца и значително индустриално сътрудничество. Той не назова компанията, но може да се предположи, че е ставало въпрос за производител от Израел.

Асен Василев обърна внимание, че е нужен цялостен подход при оръжейните сделки, а не те да се разбиват на части и пробутвани на парчета за да се скрие реалния разход при тях. Той даде за пример модулните патрулни кораби за ВМС, които бяха поръчани без муниции, а съвсем наскоро Народното събрание трябваше да одобрява още разходи по тях, свързани със системата за самозащита и комуникация.

Депутати поканиха присъстващият служебен министър на отбраната Атанас Запрянов и началника на отбраната да дадат повече подробности за зенитно-ракетния комплекс, който се купува, но и двамата запазиха мълчание по време на дискусиите.

В крайна сметка, Проектът за инвестиционен разход бе приет с 133 гласа „за”, 45 „против” и двама въздържали се.

Струва си да се отбележи, че Проектът бе реализиран със скорост, невиждана за друг проект за покупка на въоръжение. На 1 август Проектът бе одобрен от служебния кабинет и още същия ден бе внесен за разглеждане в Народното събрание. На 6 август, след само 23 минути дебат, той бе одобрен с 10 гласа „за” и трима въздържали се в Комисията по отбрана. Абсолютният рекорд бе поставен на следващия ден, когато в Комисията по бюджет и финанси обсъжданията траеха малко под осем минути. Там проектът бе одобрен с 13 гласа „за” и четири „против”.

С днешното решение, България практически залага нейното ПВО да се изгражда изцяло около комплекси от фамилията IRIS-T SL. Според инвестиционния проект, страната има нужда от осем комплекса със среден радиус на действия и два с голям. Сега страната ни купува един IRIS-T SLM и си запазва опциите за още пет комплекса от същия тип, плюс един IRIS-T SLX с голяма далечина на поразяване. Опциите трябва да се реализират до края на 2027 г. за средните комплекси и до края на 2032 г. за комплекса IRIS-T SLX.

Свързани теми

Предишна публикация
След 23 минути дебат, Комисията по отбрана одобри покупката на IRIS-T SLM
Следваща публикация
Сърбия подписа за 12 броя Dassault Rafale
240 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Ще се направи нов опит за създаване на Висше военновъздушно училище

По плана за възстановяване на Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) в Долна Митрополия продължава да се работи, като в момента са налични няколко сериозни пречки, за чието остраняване се взимат мерки. Това съобщава сайтът otbrana.com.

Спартани по европейски в София

Развитие на една добра практика във време, когато добрите новини за българската военна авиация са кът или направо въобще ги няма. Така може да се определи третото поредно издание на летателната тренировка, която през 2016 и 2017 г. носеше името „Балкански Спартан“ (Balkan Spartan), а от тази година е с политически и географски по-коректното име „Европейския Спартан – 18“ (European Spartan – 18).

Меню