Народното събрание одобри покупката на един зенитно-ракетен комплекс IRIS-T SLM на стойност от малко над 356 млн. лева. Това стана на заседанието провело се днес, 8 август 2024 г.
Народните представители одобриха Проектът за инвестиционен разход за покупката на единичния IRIS-T SLM на цена от 356 184 633 лева. Комплексът трябва да бъде доставен в България до 34 месеца след подписване на договора и да стане боеготов пет месеца по-късно. Тоест, ако договорът бъде подписан тази есен, то доставката ще стане факт през лятото на 2027 г.
Дебатите в пленарна зала, които траеха точно 40 минути, преминаха без особена съдържателност, напълно в духа на обсъжданията, които станаха факт в ресорните комисии по отбрана и бюджет и финанси. Критиката идваше изцяло от „Възраждане”, но до смислени разисквания не се стигна. Например, така и не бе повдигнат въпроса, на база на какъв анализ се купува комплекса IRIS-T SLM и се залага евентуалната бъдеща покупка на наличния само на хартия IRIS-T SLX. Не се повдигна въпроса за евентуалните икономии от мащаба, ако България бе избрала ЗРК, който използва ракети, като такива, вече закупени около изтребителите F-16 или модулните патрулни кораби. Нямаше и споменаване на факта, че към сделката липсва индустриално сътрудничество.
Александър Александров от ИТН декларира подкрепата на неговата парламентарна група за проекта и подчерта задоволството си, че зенитно-ракетния комплекс е европейско производство.
Димчо Димчев от „Възраждане” заяви, че купуваните сега IRIS-T SLM отстъпват по някои характеристики на сега наличните С-200 „Вега” и С-300. Според него, новите комплекси ще покриват само минималните способности, които НАТО изисква.
Асен Василев (ППДБ) репликира на Димчев, че комплексите IRIS-T SLX имат по-голяма далечина на поражение от наличните С-300. Преди това Василев се консултира с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Трябва да се отбележи обаче, че в момента Парламента гласува покупка на един комплекс със среден радиус IRIS-T SLM, а по-далекобойните IRIS-T SLX са оставени като опция за в бъдеще.
Петър Петров от „Възраждане” обърна внимание, че депутатите не са запознати с детайли по договора, който както стана ясно е между МО на Германия и производителя Diehl Defence, а България само ще се присъедини към него.
Ивелин Първанов от „Възраждане” се заяде с бившия финансов министър Асен Василев, като му припомни случка от 2022 г., когато Василев е бил обещал 3 млрд. лева за отбрана, включително и за ПВО, ако военните обещаят да свалят 100% от всички изстреляни ракети. Василев репликира, че по негово време военния бюджет бил вдигнат два пъти (нещо, което не е вярно), но и отбеляза, че има нужда от цялостен план за превъоръжаване, който да се защитава адекватно пред данъкоплатците.
Първанов, обаче заяви и че в Народното събрание са правени презентации на компании, които са обещавали доставка на ЗРК в рамките на 24 месеца и значително индустриално сътрудничество. Той не назова компанията, но може да се предположи, че е ставало въпрос за производител от Израел.
Асен Василев обърна внимание, че е нужен цялостен подход при оръжейните сделки, а не те да се разбиват на части и пробутвани на парчета за да се скрие реалния разход при тях. Той даде за пример модулните патрулни кораби за ВМС, които бяха поръчани без муниции, а съвсем наскоро Народното събрание трябваше да одобрява още разходи по тях, свързани със системата за самозащита и комуникация.
Депутати поканиха присъстващият служебен министър на отбраната Атанас Запрянов и началника на отбраната да дадат повече подробности за зенитно-ракетния комплекс, който се купува, но и двамата запазиха мълчание по време на дискусиите.
В крайна сметка, Проектът за инвестиционен разход бе приет с 133 гласа „за”, 45 „против” и двама въздържали се.
Струва си да се отбележи, че Проектът бе реализиран със скорост, невиждана за друг проект за покупка на въоръжение. На 1 август Проектът бе одобрен от служебния кабинет и още същия ден бе внесен за разглеждане в Народното събрание. На 6 август, след само 23 минути дебат, той бе одобрен с 10 гласа „за” и трима въздържали се в Комисията по отбрана. Абсолютният рекорд бе поставен на следващия ден, когато в Комисията по бюджет и финанси обсъжданията траеха малко под осем минути. Там проектът бе одобрен с 13 гласа „за” и четири „против”.
С днешното решение, България практически залага нейното ПВО да се изгражда изцяло около комплекси от фамилията IRIS-T SL. Според инвестиционния проект, страната има нужда от осем комплекса със среден радиус на действия и два с голям. Сега страната ни купува един IRIS-T SLM и си запазва опциите за още пет комплекса от същия тип, плюс един IRIS-T SLX с голяма далечина на поразяване. Опциите трябва да се реализират до края на 2027 г. за средните комплекси и до края на 2032 г. за комплекса IRIS-T SLX.