Boeing ще създаде американския изтребител от следващо поколение

82 прочитания

Самолетостроителят Boeing получи договора за създаването на американския изтребител от следващо поколение, който получи индекса F-47. Това бе обявено днес, 21 март 2025 г.

Работата по създаването на заместник на сегашните прехващачи F-22 Raptor вървеше от близо 10 години. След 2018 г. програмата стана известна, като NGAD (Next Generation Air Dominance), като в нейните рамки се работи не само по изтребителя, но и по система от системи, които да работят заедно за осигуряване на въздушно превъзходство.

Новината бе обявена лично от американския президент Доналд Тръмп, който в типичния си стил обсипа бъдещият изтребител със суперлативи, като отбеляза, че той ще е нещо, което никой не е виждал преди това. Тръмп акцентира, че индексът F-47 е бил избран от Пентагона. Макар това да може да се приеме, като референция към витловия изтребител от ВСВ P-47 Thunderbolt, по-вероятното обяснение е, че цифрата „47” е по-скоро алюзия към самия Тръмп, който е 47-ият президент на САЩ.

Командващият ВВС на САЩ генерал Дейвид Алвин е заявил, че F-47 ще бъде първият изтребител от шесто поколение, независимо от „твърденията на нашите опоненти”. Генералът има предвид полетелия в края на декември 2024 г. китайски тридвигателен свъхтежък прехващач с неофициалното означение J-36, за който се твърди, че е изтребител от шесто поколение.

F-47 се създава с ясната идея да се противопоставя на Китай в Индийско-Тихоокеанския регион. Поради тази причина ударението е върху далечината на полет, наред с другите технологии, които се влагат в него.

Почти нищо друго не е известно за новия изтребител. Не стана ясно, кога се очаква да бъде приет на въоръжение, нито в какво количество се планира да бъде купен за ВВС на САЩ. Изначално замисълът на програмата NGAD предвиждаше изтребителя в нейните рамки да стане факт след 2030 г. F-47 ще замести F-22, от който на въоръжение са около 180 броя. От ВВС на САЩ дават да се разбере, че желаят да получат новият изтребител в по-големи количества.

Командващият ВВС на САЩ заяви, че прототипа на F-47 ще полети в рамките на настоящия мандат на президента Тръмп, тоест преди 20 януари 2029 г.

Тръмп не изключи възможност F-47 да бъде предлаган за експорт, но по думите му, това би била една леко опростена версия, защото не се знае, до кога съюзниците, на които ще бъде продаден самолета, ще са дружески настроени към САЩ.

Според независими наблюдатели, Пентагона вероятно ще вложи за разработката на F-47 поне $19 – 20 млрд. в следващите пет години. Стойността на бъдещия договор с Boeing не се съобщава.

Известно е, че технологични демонстратори, в рамките на програмата NGAD, летят от поне 2020 г. Генерал Алвин заяви днес, че тези демонстратори са налетели стотици часове и са помогнали за тестване на различни технологии. Повече информация не бе дадена за тях, но се спекулира, че и трите участващи в процеса компании – Boeing, Lockheed Martin и Northrop Grumman, са тествали по един технологичен демонстратор.

Бяха разпространени илюстрации на F-47, които показва самолета в челна проекция и които скриват всички негови детайли след пилотската кабина. Визуализацията напомня на концептуални рисунки, които Boeing е разпространявал през годините във връзка с програмата NGAD и аналогичната програма за ВМС на САЩ F/A-XX.

През миналата година програмата NGAD изживя своите трудни моменти. Очакваше се през юли да бъде посочен победител, но това бе отложено за сметка на нов анализ на проекта, включително очакваната му цена, за която се предполага, че ще достигне $300 млн. за брой. През декември анализът бе приключен и показваше неоспорими ползи от F-47.

Победата идва в точния момент за компанията, която изпитва сериозни трудности в своя военен и космически бизнес. За последните 10 години Boeing е натрупал загуби от над $18 млрд. от различни военни и космически програми, които се движат с големи забавяния. Въпреки това, Boeing инвестира сериозно за да спечели NGAD, като дори започна изграждането на нов завод за сглобяване на самолета в Сейнт Луис.

Boeing спечели конкурса в съревнование с Lockheed Martin. Първоначално за проекта се конкурираха и от Northrop Grumman, но те се отказаха през 2023 г. Все още не е ясно коя компания ще доставя двигателите за F-47. Тече отделен конкурс между GE Aerospace и Pratt & Whitney. Отделно ще бъде създадено семейство от безпилотни апарати, които да действат заедно с изтребителя, давайки по-широк спектър от сензори и оръжие.

Свързани теми

Предишна публикация
Генерал Николай Русев ще е новият командир на ВВС
Следваща публикация
Генерал Николай Русев бе назначен за командир на ВВС
82 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Мианмар официално показа своите JF-17

Мианмар отбеляза 71-вата годишнина от създаването на военната авиация на страната и в рамките на официалната церемония бяха демонстрирани и първите леки изтребители JF-17, които страната започна да получава през миналата година.

Saab ускорява тестовете на Gripen E

Saab планира сериозно да ускори изпитанията на новия си изтребител Gripen Е през тази година, като броя на машините в тестовете ще нарасне от два на пет. Това стана ясно днес, 27 март 2019 г., по време на годишната пресконференция на шведската компания посветена на Gripen.

МО търси рамково споразумение за интегрирана логистична поддръжка за МиГ-29

Министерство на отбраната стартира вчера, 7 декември 2017 г., процедура за обществена поръчка за избор на изпълнител на рамково споразумение за интегрирана логистична поддръжка за българските изтребители МиГ-29. МО ще изпрати покана само до една компания – РСК „МиГ”, тъй като тя била единствената, която може да осигури такава дейност.

МиГ-29М се разби в Египет

Изтребител МиГ-29М от състава на египетските ВВС се е разбил вчера, 3 ноември 2018 г., при регулярен тренировъчен полет. Това съобщава руският вестник „КоммерсантЪ”.

Меню