Нови стъпки към блокирането на сделката с ОАЕ за F-35

244 прочитания

В Сената на САЩ бе внесен законопроект, който да блокира мегаоръжейната сделка с Обединените арабски емирства (ОАЕ), която включва F-35, безпилотни апарати и голямо количество боеприпаси. Това съобщава Reuters.

Законопроектът е внесен от двама члена на Демократическата партия и един републиканец, което е важен символ, че неодобрението за сделката идва от двете основни партии в страната. Това е поредния сигнал от Конгреса на САЩ, че сделката с ОАЕ повдига твърде много въпроси, а администрацията на президента Тръмп не се старае да им отговоря ясно.

Притесненията са по няколко линии – застрашаване на военното превъзходство на Израел в региона, изтичане на американски военни технологии към Китай и Русия и използване на въоръжението за целенасочени удари срещу цивилни в Йемен.

Американското законодателство предлага сложна процедура за блокирането от Конгреса на оръжейна сделка, която вече е минала през одобрението на Държавния департамент. Законопроектът за това трябва да мине гласуване в двете камари на Конгреса – Сената и Камарата на представителите. Републиканците в момента контролират Конгреса, а Демократите Камарата на представителите.

Президентът Тръмп, обаче има право на вето, а дори и то да бъде преодоляно, той може да откаже да заобиколи блокадата, както вече направи на няколко пъти, отново във връзка с оръжейни сделки за страни от Близкия изток.

Все пак, администрацията на Тръмп има два месеца да реализира сделката, преди на власт да дойде избрания за следващ президент Джо Байдън. Засега, не е ясно какво е отношението на Байдън към сделката, чиято стойност почти достига $24 млрд. Той може директно да я зачеркне или да я прокара с лекота.

През миналата седмица администрацията на Тръмп информира Конгреса, че смята да реализира сделка за 50 броя F-35A, 18 безпилотни самолета от висок клас MQ-9B Reaper и няколко хиляди управляеми боеприпаса „въздух – въздух” и „въздух – земя”.

Свързани теми

Предишна публикация
Великобритания обеща инвестиции в проекта Tempest
Следваща публикация
Швейцария получи финални оферти за нов изтребител
244 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Мианмар купува Су-30

Русия ще достави на Мианмар шест тежки двудвигателни изтребителя Су-30. Договореността е била постигната по време на визитата на руския министър на отбраната Сергей Шойгу.

Министерски съвет одобри инвестиционния проект за нов изтребител

Министерски съвет одобри инвестиционния проект за закупуване на нов боен самолет за българските ВВС. Планираната сума е 1,8 млрд. лева с ДДС, за които трябва да се купят не по-малко от осем изтребителя. Това стана днес, 16 май 2018 г.

Какво пише и какво не в проекта за нов боен самолет?

На 16 май 2018 г. Министерски съвет (МС) прие проектът за инвестиционен разход „Придобиване на нов тип боен самолет”. Той бе внесен в Народното събрание (НС), където трябва да мине през одобрението на комисиите по отбрана и финанси, а след това ще бъде гласуван в пленарна зала.
Както пише в проекта и какво липсва в него?

F-15EX изпълни първи полет

Многоцелевият изтребител Boeing F-15EX изпълни своя първи полет вчера, 2 февруари 2021 г. Очаква се…

Сингапур смята да замени F-16 с F-35

Сингапур смята да замени своите изтребители F-16C/D с бойния самолет от пето поколение F-35, но на първо време ще купи малък брой, с който да извърши задълбочени изпитания. Това е съобщил военният министър на страната Хуанг Йонгонг.

Около руските двигатели за МиГ-29 възникнал и проблем със смазочните материали

Около 10-те двигателя РД-33, които България получи от Русия, е възникнал и проблем със специално масло, което подлежи на контрол от руските държавни експортни органи. Това се чете в стенограмата от заседанието на Комисията по отбрана в Народното събрание, проведена на 9 ноември.

Меню