Гърция подписа договор за 18 броя Rafale

420 прочитания

Гръцкото правителство подписа договор за покупката на 18 броя многоцелеви изтребители Dassault Rafale. Това стана днес, 25 януари 2021 г.

Договорът е бил подписан между изпълнителния директор на Dassault Ерик Трапие и директорът на дирекция „Инвестиции в отбраната” към гръцкото МО Теодорос Лагос. Това е станало в присъствието на министрите на отбраната на Франция и Гърция Флоранс Парли и Николаос Панайотопулос.

Парли е подчертала, че договорът засилва традиционно добрите отношения между Гърция и Франция, като това също усилва и европейската отбрана, защото е избран европейски боен самолет. Тя не е пропуснала да отбележи, че гръцките ВВС експлоатират непрекъснато изтребители на Daasault от 45 години. Министър Панайотопулос пък е заявил, че покупката на изтребителите изпраща ясно послание, че страната му може да се отбранява сама срещу всякакви външни заплахи.

Договорът се разделя на няколко части. Първата покрива покупката на шест новопроизведени и 12 употребявани изтребителя Rafale (в момента летящи във френските ВВС), всички по последният производствен стандарта F3R. Втората част е за голям пакет въоръжение производство на европейската компания MBDA (сериозни количества ракетите за далечен въздушен бой Meteor, крилатите ракети SCALP EG и противокорабните Exocet). Третата част покрива пълната поддръжка на изтребителите за 4,5 години, а последната част осигурява логистика за гръцкия флот от Mirage 2000.

Стойността на цялото споразумение е €2,5 млрд.

Първите гръцки пилоти, които ще се приучат на типа, заминават за Франция в следващите няколко дни. Първите шест употребявани Rafale ще пристигнат в Гърция през юли 2021 г., последвани от шест новопроизведени през есента на 2022 г. и на следващата перолет ще бъдат получени последните шест употребявани Rafale.

Ескадрилата ще се базира в авиобаза Танагра, до столицата Атина.

Сделката се реализира в рекордни срокове. За евентуалната покупка на Rafale от Гърция се заговори в края на август 2020 г., а през септември гръцкото правителство обяви официално намеренията си в тази посока.

Гърция става четвъртият експортен клиент на Rafale, след Египет, Катар и Индия.

Свързани теми

Предишна публикация
Гърция продължава да гледа към F-35 и още Rafale
Следваща публикация
Доставките за руската военната авиация през 2020 г.
420 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

F-35 продължава да страда от ниска надеждност

Усилията за подобряване на надеждността на изтребителите от следващото поколение F-35 не дават резултат, поради продължаващи проблеми с доставката на резервни части. Това съобщава Bloomberg, цитирайки доклад на Пентагона.

Мианмар купува Су-30

Русия ще достави на Мианмар шест тежки двудвигателни изтребителя Су-30. Договореността е била постигната по време на визитата на руския министър на отбраната Сергей Шойгу.

Полша възстанови полетите с МиГ-29

Полските ВВС са възстановили полетите със своите изтребители МиГ-29. Те бяха спрени след инцидента от 18 декември миналата година, когато на кацане в авиобаза Минск Мазовецки. За това съобщава полският сайт Defence24.

ГЕРБ, ДПС и ВМРО отхвърлиха ветото върху F-16

С гласовете на ГЕРБ, ДПС, ВМРО и двама независими бе отхвърлено ветото на президента Румен Радев върху ратификацията на договорите за покупка на осем F-16. Това стана днес, 26 юли 2019 г.

Стабилност на дъното

Приетият през април от Министерски съвет „Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили през 2019 г.” традиционно дава твърде оптимистичен поглед към процесите в армията, но както винаги, при по-внимателното му прочитане и сравняване с докладите от минали години, показва, че реалността е далеч по-мрачна.

Меню