Тръмп забърка скандал с изтребителната програма на Финландия

21 прочитания

Президентът на САЩ Доналд Тръмп успя да забърка скандал с процеса по избор на нов изтребител за Финландия. Това стана по време на визитата на финландския му колега Саули Нийнистьо във Вашинготн.

„Едно от нещата, което се случва е че ние пласираме голямо количество от нашите страхотни F-18 производство на Boeing – това е велик изтребител, велик самолет”, заяви Тръмп по време на съвместна пресконференция с Нийнистьо на 29 август 2017 г.

Финландският президент, който стоеше до Тръмп по време на неговото изказване, изглеждаше шокиран от това, но не направи коментар на момента.

Малко по-късно Нийнистьо категорично отрече страната му да купува изтребители Boeing F/A-18 Super Hornet и заяви пред финландски журналисти, че американският президент явно е объркал процеса, който върви в момента с това, че преди повече от 20 години страната е купила по-старата модификация на същия изтребител. Нийнистьо е подчертал, че няма никакъв избор в момента.

Председателят на комисията по външни работи към финландския парламент Мати Ванханен е заявил за Defense News, че коментарите на президента Тръмп са объркващи и е притеснително ако САЩ смятат, че са продали изтребител, без това нещо да е реално факт.

Лори Пуранен, директор на отдела за отбранителни програми във финландското МО, е заявил категорично, че в момента няма никакъв финален избор и той ще бъде направен след около четири години, като пред това време ще тече процес на селекция и изпитания.

Въпреки това изказванията на Тръмп предизвикаха полемики във Финландия, като президентът се критикува за това, че не е коригирал мигновено американския си колега.

Финландия в момента движи проекта HX, който трябва да избере нов многоцелев изтребител, който да замести сега експлоатираните F/A-18C/D Hornet. Очаква се финландското МО да пусне запитване за даване на оферти през февруари 2018 г. Селекцията на победител и подписването на договора трябва да стане факт до началото на 2021 г.

Финландия в момента проучва пет варианта – Super Hornet, Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, Lockheed Martin F-35A and the Saab Gripen E/F.

Свързани теми

Предишна публикация
Индийските ВВС искат спешно още 36 Rafale
Следваща публикация
Стартира производството на новия индийски боен вертолет LCH
21 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Airbus и Dassault ще разработят заедно следващия европейски изтребител

Европейските компании Airbus Defence and Space и Dassault се споразумяха за съвместна работа по проекта за създаване на фамилия от системи, които да осигурят бъдещето европейско въздушно превъзходство. Името на проекта е FCAS (Future Air Combat System), а споразумението бе обявено днес, 25 април 2018 г., в рамките на изложението ILA, което се провежда в момента в Берлин.

Румъния иска още F-16, но прави малко по въпроса

Румънският министър на отбраната Михай Фифор заяви пред местни медии на 20 февруари 2018 г., че страната му иска да купи още 40 броя F-16, но реално по въпроса се прави много малко.

Даниел Боестад: Gripen спечели конкурса на ВВС честно и прозрачно

Вицепрезидентът за програмата Gripen за Централна и Източна Европа Даниел Боестад дава пространно интервю за Евгени Генов, публикувано във вестник „Труд”, в което говори за конкурсната процедура в България, офертата на шведската страна и реакцията на компанията към процесите у нас.

Премиерът обвърза преговорите за F-16 с преговорите за доставка на природен газ от САЩ, но почти веднага се отрече от думите си

Премиерът Бойко Борисов обвърза преговорите за доставката на F-16 с преговорите за доставка на природен газ от САЩ и в типичен него стил, само минута по-късно се отметна от тази си позиция. Това стана днес, 29 април 2019 г.

Меню