Гърция модернизира около 120 от своите F-16

36 прочитания

Гърция ще модернизира около 120 от своите изтребители F-16C/D до стандарта F-16V. Това стана ясно днес, 17 октомври 2017 г., по време на визитата на гръцкия премиер Алексис Ципрас в САЩ.

По време на съвместна пресконференция между Ципрас и американския президент Доналд Тръмп е било заявено, че Гърция ще модернизира своите F-16 чрез САЩ. Президентът Тръмп е похвалил Гърция, като една от малкото държави от НАТО, които отделя над 2% от БВП за отбрана. Тръмп не спести критиките си и към членките на Алианса, които не отделят достатъчно за въоръжените си сили.

Паралелно с пресконференцията се появи и официално съобщение на Държавният департамент на САЩ, с което формално се разрешава сделката за модернизация на гръцките F-16C/D.

Очакваната максимална стойност на програмата за модернизация е $2,4 млрд. В нейните рамки се купуват 125 броя AESA радари APG-83 SABR (отбелязано е, че два радара са за резерв) и по 123 броя от новия борден компютър, система Link 16, нова навигационна система и нови дисплеи за пилотската кабина.

Поръчва се нов симулатор отговарящ на стандарта F-16V и доработка до този стандарт на други два вече доставени симулатора, както и доработка на системата за самозащита на 26 броя F-16. Поръчват се и други съпътстващи стоки и услуги.

Окончателната сделка се очаква да бъде подписана скоро.

Гръцките ВВС в момента експлоатират точно 123 броя F-16 от Block 50, Block 52+ и Block 52+ Advanced (те са съответно 38, 50 и 30 броя). Явно всички те ще бъдат модернизирани до стандарта F-16V.

Известно е, че цялата модернизационна програма ще бъде изпълнена за седем години и половина от момента на подписване на договора. Тъй като се работи с три различни модификации на F-16, ще бъдат създадени по два прототипа за всяка модификация.

Не е ясно каква ще е съдбата на останалите около 32 броя F-16 Block 30, които са доставени между 1987 и 1989 г. Гърция се опитва да пласира част от тях в Хърватска.

Това ще бъде първото по-голямо обновяване на гръцката военна авиация от краха на гръцката икономика през 2009 – 2010 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Бахрейн подписа за 16 броя F-16V
Следваща публикация
Прехвърлиха прототипа на МС-21 за изпитания в Жуковский
36 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Холандия купува още девет F-35

Холандското правителство обяви вчера, 8 октомври 2019 г., плановете си за покупката на още девет изтребителя от следващо поколение F-35A.

Цветанов: Визата на Борисов е Белия дом е благодарение покупката на F-16

Визитата на премира Бойко Борисов в Белия дом и срещата му с американския президент Доналд Тръмп е признание за покупката на изтребителите F-16. Това каза в предаването „Тази неделя” днес, 10 ноември 2019 г., бившият втори човек в ГЕРБ Цветан Цветанов.

Плевнелиев: Ако се откажем от F-16, това е национален провал

Бившият президент Росен Плевнелиев (2012 – 2017) начерта апокалиптични картини, ако се стигне до отказ от покупката на F-16 и заяви, че това ще е национален провал, който ще доведе до геополитическа изолация. Това каза той днес, 9 юни 2019 г. в предаването „Денят започва“ по БНТ1.

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

Меню