ВВС на САЩ планират да пенсионират стратегическите бомбардировачи B-1B и B-2A паралелно с приемането на въоръжение на новия B-21 и в същото време ще заложат на B-52H да остане на служба до около 2050 г. Това съобщава Air Force Magazine, позовавайки се на източници запознати с плановете.
Във ВВС на САЩ в момента се подготвя пътна карта наречена “Bomber Vector”, която ще начертае развитието на американските стратегически бомбардировачи и нейната реализация ще започне с приемането на бюджета за финансовата 2019 г.
ВВС на САЩ планират да разполагат с около 175 стратегически бомбардировачи, като след 2040 г. флотът ще се изгради от 100 броя от новите B-21 и 75 от сега експлоатираните B-52. Днес САЩ разполагат с около 155 стратегически бомбардировача.
Пенсионирането на сега експлоатираните 20 броя B-2A и около 60 броя B-1B ще става паралелно с приемането на въоръжение на B-21. Първият сериен самолет от този тип се планира да влезе на въоръжение около 2025 г. Пътната карта на ВВС на САЩ предвижда B-1B да бъде пенсиониран не по-късно от 2036 г., а B-2 не по-късно от 2032 г. Пътната карта не дава конкретна дата за пенсионирането на B-52H, но това ще стане след 2050 г.
Сега действащите планове предполагаха сваляне от въоръжение на B-1 и B-52 до 2040 г., а B-2 трябваше да служи до 2058 г.
Промяната в плановете се дължи на финансови и технически причини. Модернизацията на около 80-те B-1 и B-2, която да позволи експлоатацията им след 2040 г., се изчислява на около $38,5 млрд. В същото време обновяването на B-52 се изчислява на $22 млрд., а ако се мине на подмяна на двигателите с нови, то могат да се очакват и сериозни икономии в цената на експлоатация. Новите двигатели се очакват и да вдигнат далечината на полет, както и да намалят времето за излизане на крайсерска височина и скорост.
В същото време цената на експлоатация на бутиковия B-2 е изключително висока и няма перспективи да бъде намалена. В момента цената на летателния час на типа се изчислява на $110 – 150 000, докато B-1 и B-52 летят при цена от около $70 000 на час.
Освен това B-1B е лишен от възможност за използване на ядрено оръжие, а B-2 няма възможност да използва крилати ракети. При B-2 е отбелязано и че техническите му предимства по отношението на ниската радарна забележимост бързо се изпаряват от навлизането на нови радари, изтребители и зенитни комплекси в потенциалния противник.
В същото време B-52 безпроблемно ще може да носи новата крилата ракета LRSO (Long Range Standoff), която се разработва в момента, благодарение на което ще може да остане адекватно ядрено средство. Бомбардировачът е предпочитан и заради големите му бомбови шахти, които дават много голяма гъвкавост в интегрирането на нови боеприпаси.
Пътната карта и подсказва, че производството на B-21 няма да бъде с много висок темп. Производството на планираните 100 броя B-21 явно ще отнеме 10 – 11 години, което значи, че средно ще се сглобява по-малко от един бомбардировач месечно. ВВС на САЩ намекваше за подобно нещо с цел да държат разходите около програмата възможно най-ниски.