Индонезия е подписала договора за Су-35

33 прочитания

Русия и Индонезия са подписали договора за доставката на 11 многоцелеви изтребители Су-35. Това съобщава агенцията „Интерфакс”, цитирайки собствени източници в индонезийската столица Джакарта.

Не е ясно кога точно е бил подписан договора, чийто параметри бяха финализирани още през миналото лято. Тогава бе уточнено, че 11-те Су-35 ще бъдат доставени в рамките на две години след подписване на сделката, а тя е на стойност $1,14 млрд., като приблизително половината сума ще бъде платена с бартерно споразумение.

Официалните причини да не се подписва сделката не се съобщават, но според неофициални руски източници е имало сериозен натиск от САЩ да не се инвестира в руска техника и е било направено контра предложение за покупка на още употребявани изтребители F-16.

Индонезия купува Су-35 за замяна на своите остарели леки изтребители F-5E/F Tiger II, които в момента са част от 14-та ескадрила, базирана на остров Ява. В момента по щат там има осем F-5E и три F-5F, но реално са изправни само част от тях.

Според по-ранно съобщението на индонезийското МО, 11-те Су-35 ще въоръжат 11-та ескадрила на ВВС на страната, която в момента разполага с 11 броя Су-30МК и пет Су-27СКМ. Въпросните машини ще въоръжат 14-та ескадрила, която от своя страна ще пенсионира своите F-5.

Индонезия ще стане втория експортен клиент на Су-35 след Китай, който през ноември 2015 г. подписа договор за 24 изтребителя. Тяхната доставка започна през декември 2016 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Пуснаха обществена поръчка за ремонт на двигатели за L-39
Следваща публикация
Белгия започва да оценява офертите за нов изтребител
33 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Президентът Радев: Има разминаване с първоначално заложеното и това, което ще се подпише за F-16

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев заяви, че има сериозно разминаване между това, което е заложено в първоначалния проект за нов изтребител и това, което ще се подпише в момента, като Радев посочи, че орязването на проекта го обезсмисля. Това каза той днес, 10 юли 2019 г., пред репортери.

Модернизацията на индийските Mirage 2000 среща нови трудности

Процесът по модернизация на индийските изтребители Mirage 2000 среща нови трудности, след като забавянията в програмата доведоха до това, че доставеното от Франция оборудване е вече с изтекла гаранция, а никой в Индия не иска да плаща да поддръжката му. Това съобщава “Defense News”.

Канада подписва за нов изтребител през 2021 г.

Кралските канадски ВВС ще пуснат запитване за даване на оферти (RFP) за доставка на нов изтребител през 2019 г., а подписването на договора се очаква през 2021 г. Това съобщава Flightglobal.

Секретарят по отбраната на САЩ критикува F-35

Изпълняващият длъжността секретар (министър) по отбраната на САЩ Патрик Шанахан критикува проекта F-35 и заяви, че от самолета се очаква повече. Това каза той вчера, 29 януари 2019 г., по време на брифинг за журналисти в Пентагона.

Меню