По-високите вносни мита няма да oскъпят значително продукцията на Boeing

11 прочитания

Ако президентът на САЩ Доналд Тръмп прокара своята идея за по-високи мита при внос на стомана и алуминии, това почти няма да се отрази на крайната цена на самолетите Boeing, но може да има ефект върху продажбите на компанията по политически причини. Това съобщава Reuters.

Президентът Тръмп започна процедура по налагане на 25% мита при внос в САЩ на стомана и 10% при внос на алуминий. Ефектът върху крайната цена за самолетите произвеждани от Boeing, обаче изглежда, че ще бъде минимален.

Алуминият съставлява около 80% от масата на моделите 737 и 777, но е отговорен за едва 12% от крайната цена на самолета, заявяват експерти, с които Reuters е разговарял. Основните разходи при производството на пътнически самолети не са свързани със суровините.

10% мито върху вноса на алуминии би повишила цената на 737 или 777 с около 1,2%, но това е в случай, че цялото количество метал се внася. Експертите цитирани от Reuters заявяват, че Boeing използва основно алуминий произведен в САЩ и реално самолетостроителят влага около 25 – 30% вносен алуминий в самолетите си, което ще повиши цената на крайния продукт с не повече от 0,3%.

При облагане с по-високи мита на вносния алуминий вероятно цената на метала произвеждан в САЩ също ще се повиши, но е неясно с колко.

Каталожната цена на най-продавания модел 737 Max 8 в момента е $117,1, което значи че цената би се вдигнала с около $200 000 ако се отчете само митото върху вносния алуминий. Реално Boeing продава на значително по-ниски цени.

Ефектът върху крайната цена на пътническите самолети при повишаване на митата върху вноса на стомана би бил пренебрежителен, защото тя се използва слабо в самолетостроенето днес. Моделът 787 пък използва много малко стомана (само около 10% от масата му е от този метал) и там повишаването в цената ще бъде с около 0,09% или с около $250 000 при масовия 787-9.

Проблемите около налагането на по-високи мита биха имали чисто политически ефект. Около 70% от пътническата продукция на Boeing е за износ, от който около 22% отива в Китай. Азиатската държава от своя страна е на 10-то място по внос на стомана в САЩ и на четвърто по внос на алуминий.

За сега не е известно какви ответни мерки ще предприеме страната, но ако се стигне до отказване на поръчки за самолети на Boeing ефектът върху компанията може да е тежък. Ответни икономически мерки могат да дойдат и от други страни, които ще бъдат засегнати от по-високите мита.

Свързани теми

Предишна публикация
Бизнесджет катастрофира в Иран
Следваща публикация
За модернизация на F-35 ще бъдат вложени над $16 млрд. до 2024 г.
11 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Boeing приключва 2017 г. с 912 нетни поръчки

Американският самолетостроител Boeing приключи 2017 г. с 912 нетни поръчки и така е много вероятно да бият конкурента си от Airbus по отношение на продадени пътнически самолети за изминалата година.

Boeing разглежда вариант да модернизира модела 767

Boeing разглежда вариант да постави нови двигатели на своя широкофюзелажен модел 767 и да го предлага, както за карго, така и за пътнически полети след средата на следващото десетилетие. Това съобщава FlightGlobal, позовавайки се на собствени източници.

Boeing достави 50 броя от модела 737 Max

Американският самолетостроител Boeing е доставил вече 50 самолета от новото поколение на 737 Max. Това съобщава Flightglobal.

UPS поръчва още 14 броя Boeing 747-8F

Карго авиокомпанията UPS Airlines направи поръчка за още 14 товарни Boeing 747-8F, с което компанията ще удвои флота си от този тип и ще удължи живота на производствента линия за четиридвигателния гигант.

Меню