САЩ с нови стъпки към отрязването на Турция от програмата F-35

14 прочитания

САЩ направи нови стъпки, които в крайна сметка могат да доведат до изхвърлянето на Турция от програмата F-35. В понеделник Сенатът на САЩ гласува клауза към военния бюджет на страната за 2019 г., в който се залага забрана за експорта на F-35 в Турция.

Военният бюджет за финансовата 2019 г. (започваща на 1 октомври 2018 г.), който бе приет с 85 гласа „за” и 10 „против”, съдържа клауза, която забранява на Пентагона да влага каквито и да е финансови средства в поддръжката на експлоатацията на изтребителите F-35A за Турция, както и да предоставя техническа помощ, „ноу-хау”, обучение и други подобни на турската страна. Това фактически прави невъзможно предаването на готови изтребители на Турция.

Сенатът е поискал от секретаря (министъра) на отбраната на САЩ Джеймс Матис да изготви план, който да предвижда изваждането на Турция изцяло от програмата F-35, както и план за пълна забрана на достъпа на Турция до всякакви F-35, които страната притежава.

Решението идва на фона на изострените отношения между Турция и САЩ, във връзка с ареста на американски гражданин по обвинения в тероризъм и сделката на Турция за покупката на зенитно-ракетни комплекси С-400.

За сега, реалното спиране на доставките на F-35 за Турция изглежда далечно. Предстои и долната камера на американския Конгрес да гласува свой вариант на военния бюджет за 2019 г., след което двата варианта да бъдат комбинирани и предложени на администрацията на американския президент Доналд Тръмп. Този процес ще отнеме още няколко месеца, а финална дума ще има американският президент.

Турският премиер Бинали Йълдъръм вече нарече решението „лошо развитие на ситуацията” и заяви, че страната му има и други алтернативи. Външното министерство на Турция пък заяви, че ако САЩ действително се опита да изхвърли страната от програмата F-35, то ще последват ответни мерки.

Въпреки всичко, плановете на 21 юни 2018 г. да се състои церемония за официалното предаване на първия турски F-35A, остават. Церемонията ще се състои в завода на Lockheed Martin в Форт Уърт, Тексас. Малко след това трябва да започне обучението на първите турски пилоти и инженери на типа, което ще се проведе в авиобаза Люк, Аризона.

Турция е партньор от ниво 3 в програмата F-35 още от 2002 г. Страната планира да придобие 100 – 120 такива изтребители, като в момента е дадена твърда поръчка за 14 броя F-35A. Освен това турската компания TAI е подизпълнител в програмата F-35, като произвежда елементи от фюзелажа на изтребителя

Свързани теми

Предишна публикация
Словакия отложи избора на нов изтребител след напрежение в правителството
Следваща публикация
Белгия отложи избора на нов изтребител
14 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Турция получи първия си F-35A

Турция получи официално своя първи изтребител от следващо поколение F-35A. Това стана на церемония в завода на Lockheed Martin във Форт Уърт, Тексас, която се проведе днес, 21 юни 2018 г.

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

Въпросителни около изтребителния конкурс във Финландия

Редица въпросителни възникнаха около изтребителния конкурс HX във Финландия, след като местно списание публикува разследване, в което се разкрива, че бившият командващ финландските ВВС генерал Ярмо Линбер е оказвал влияние в полза на F-35.

Меню