Northrop Grumman иска да строи с Япония изтребител от следващо поколение

84 прочитания

Американската компания Northrop Grumman има интерес да строи изтребител от следващо поколение заедно с Япония. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

През 1991 г. проектът на Northrop YF-23 (на снимката) загуби от YF-22 конкурса за създаване на нов тежък изтребител за ВВС на САЩ. Оттогава компанията не е имала изтребителен проект.

Източниците на Reuters заявяват, че Northrop Grumman е сериозно заинтересувана от евентуална съвместна програма с Япония за създаване на многоцелев изтребител от следващо поколение. Компанията е отговорила на японското запитване за даване на информация (RFI) и е имала предварителни разговори с японската отбранителна индустрия.

Northrop Grumman е дала информация за набора от технологии, които може да предостави за създаването на изтребител от следващо поколение.

За IHS Jane’s от Northrop Grumman са потвърдили изнесената от Reuters информация, но е отказала да дава допълнителна информация.

В момента Япония обмисля няколко варианта за създаване на боен самолет от следващо поколение, който има условното означение F-3. Първата опция е разработката на изцяло нов самолет с изцяло местни технологии. Втората опция е съвместната разработка на изтребителя с чуждестранен партньор. Третият вариант включва лицензното производство на модифициран вариант на наличен в момента боен самолет. И последният вариант е дълбока модернизация на наличните в момента изтребители F-2.

Известно е, че Япония е пуснала RFI до няколко самолетостроителни компании – Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman и BAE Systems. В запитването се поставят въпроси свързани с лицензното производство на наличните модели на компаниите и възможността за създаване на изцяло нов изтребители.

През април стана ясно, че Lockheed Martin смятат да предложат хибрид между F-22 и F-35, но за сега е много малко известно за проекта. Най-вероятно става въпрос за F-22 с авиониката на по-новия F-35.

Не е ясно кога Япония ще вземе решение дали ще създаде F-3 и как точно ще изглежда той. Предполага се, че той трябва да бъде приет на въоръжение около 2035 г. За да стане факт това, най-късно през 2020 г. страната трябва да е приела план за действие.

Свързани теми

Предишна публикация
Румъния купува още пет F-16 от Португалия
Следваща публикация
Великобритания не иска да е „втора цигулка” в проекта FCAS
84 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Полетите в Граф Игнатиево са спрени

Полетите в авиобаза Граф Игнатиево са били спрени рано сутринта днес, 24 октомври 2017 г., поради това, че летателният състав масово е докладвал, че се чувства психологически непригоден за полети. Бойното дежурство продължава да се носи. Това научи АЕРО от собствени източници.

Експлоатацията на F-35 е изправена пред множество технически проблеми

Експлоатацията на F-35 е изправена пред множество сериозни технически проблеми, значителна част от които са все още неразрешени. Това съобщи вчера, 12 юни 2019 г., американският отбранителен сайт Defense Newsв серия от публикации.

Сърбия ще получи четири МиГ-29 от Беларус

Сърбия се е споразумяла с Беларус да получи четири изтребителя МиГ-29 безвъзмездно. Това е съобщил военният министър на страната Александър Вулин, пред местния вестник „Politika”.

Министър Каракачанов ще търси и оферти за новопроизведени изтребители от САЩ и Италия

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов смята, че трябва да се поискат оферти за новопроизведени изтребители от САЩ и Италия. Това каза той днес, 18 октомври 2017 г., в ефира на сутрешния блок на БНТ1.

Украинска жалба спря поръчката интегрираната логистична поддръжка за МиГ-29

Украинската държавна компания УКРИНМАШ е внесла през миналата седмица и днес, 19 декември 2017 г., е публикувана жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Жалбата е срещу решението на МО да стартира процедура за възлагане на обществена поръчка за интегрирана логистична поддръжка за изтребителите МиГ-29. КЗК е първоинстанцонен орган за обжалване на решения по Закона за обществените поръчки (ЗОП), по чиито ред се провежда процедурата за МиГ-29.

Меню