Все така няма яснота какво се случва с концесията на летище Пловдив

7 прочитания

Почти две седмици след като стана ясно, че спечелилият концесията за летище Пловдив няма намерение да подписва договор с държавата, все още няма яснота какво ще се случи с процедурата.

Срокът за подписване на концесионния договор изтече между 15 и 19 юли 2018 г. (по въпроса има различна трактовка, но няма официално съобщение от транспортното министерство).

Процедурата бе спечелена от консорциумът между „Хайнан“ (HNA Group) и регистрираното в Холандия дружество „Пловдив Еърпорт Инвест“, но Асен Василев, техен представител у нас, вече заяви, че договорът няма да бъде подписан, заради трудности от китайска страна.

Пловдивският сайт TrafficNews.bg е изпратил запитване до Министерство на транспорта, за това какво се случва с концесията. На него им е било отговорено устно, че се очаква решение по казуса, което най-вероятно ще бъде да се пристъпи към подписвания с класирания на второ място.

От транспортното министерство са уточнили, че има все още и юридически казуси, които трябва да се изчистят и че в най-скоро време ще има официално съобщение по въпроса.

Консорциумът между „Хайнан“ и „Пловдив Еърпорт Инвест“ беше определен за концесионер на летище Пловдив, а Министерски съвет одобри този избор на 28 март 2018 г.

Ако класираният на първо място се откаже от концесията, както е в случая, то държавата трябва да сключи договор със следващия в класирането. В казуса с летище Пловдив това е „Консорциум Летище Пловдив“, в който влизат „Тракия икономическа зона“ и голямата автотранспортната компания ПИМК.

Българският консорциум бе дал предложение за инвестиции на €65 млн. в рамките на периода на концесията и концесионно плащане в рамките на 6% от годишните приходи плюс фиксирана сума от 120 000 лв. годишно.

Планът местната компания бе на първо време изграждане на карго терминал, а след одобрение на нов генерален план на летището и на още един. Планът на „Консорциум Летище Пловдив“ е след изграждането му да намери специализирана фирма, която да го оперира. Местните компании също се надяват в следващите 10 години летището да достигне 1 млн. пътници, като при достигане на максималния капацитет на настоящия пътнически терминал да се построи още един.

Свързани теми

Предишна публикация
Курсанти с първи самостоятелен полет
Следваща публикация
Спорът между Президента и ГЕРБ отново стигна до новия изтребител
7 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Стартира учението на военно-транспортната авиация ETAP-C 18-2

От 16 до 26 април 2018 г. на летище Пловдив се провежда летателното учение „Европейски курс за усъвършенстване на тактическата подготовка на военнотранспортната авиация” 18-2 (ETAP-C 18-2), което е част от програмата на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Това съобщиха от ВВС.

Правителството се засили да спасява БДЖ с концесия на летище София

Правителството ще ускори даването на концесия на летище София в опит да спаси БДЖ, която се намира във фактически фалит. Това стана ясно след правителственото заседание, което се проведе днес, 6 юни 2018 г.

БСП иска спиране на концесията на летище София

Депутатите на БСП поискаха спиране на концесията на летище София и обявяване на точните условията по нея. Това стана днес, 28 юни 2018 г., в Народното събрание. Правителствената позиция бе защитена по-късно от транспортния министър Ивайло Московски.

Меню