Разяснителна конференция около проекта за нов изтребител

10 прочитания

Конференция за разясняване на изискванията на Министерството на отбраната към новия тип боен самолет бе проведена днес, 30 юли 2018 г., в София. На нея обаче са присъствали само четири от поканените седем държави. Това съобщават от пресцентъра на МО.

Конференцията е била ръководена от генерал-майор Цанко Стойков, командир на ВВС и председател на борда за управление на актуализирания проект за инвестиционен разход за придобиване на нов тип боен самолет.

На конференцията са присъствали представители на четири от седемте държави, до които МО е изпратило запитване за предоставяне на оферта (RFP – Request For Proposal). По време на срещата представителите на МО са дали отговори на предварително зададени въпроси от страна на три държави. На въпросите, зададени на днешната конференция, ще бъде отговорено писмено до края на седмицата, се казва още в съобщението на МО

Отговорите на всички въпроси, без да се уточнява коя държава ги е задала, ще бъдат изпратени до всички държави, включително и до тези, които не са пратили свои представители на разяснителната конференция, уточняват от военното ведомство.

Провеждането на подобна конференция е предвидено в процедурата за избор на нов боен самолет за ВВС. Такава бе проведена и през януари 2017 г., в рамките на предишната процедура.

Интересно е, че МО заявява, че на конференцията са отсъствали три от поканените седем държави. Лесно може да се предположи, че сред отсъствалите са били Германия, която бе поканена да даде оферта за нови Eurofighter и Франция, която бе поканена да даде оферти за нови и употребявани Rafale. Беше ясно, че и двете опции далеч надхвърлят българския бюджет от 1,5 млрд. лева без ДДС за минимум осем самолета. Също е интересно, че само три от присъствалите четири страни са заявили въпроси предварително. Това може да говори за само протоколен интерес от четвъртата страна.

На 29 юни 2018 г. МО изпрати запитвания за даване на оферти (RFP) до правителствата на САЩ, Португалия, Германия, Франция, Италия, Швеция и Израел. От тях се търсят общо 13 различни варианти – новопроизведени F-16V, употребявани F-16 (в три подварианта – A/B модернизирани до стандарта MLU, C/D и израелските C/D Barak), нови и употребявани F/A-18E/F Super Hornet, употребявани F/A-18C/D Hornet, нови и употребявани Eurofighter, нови и употребявани Rafale и нови и употребявани Gripen C/D.

Офертите трябва да се предоставят не по-късно от 1 октомври 2018 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Министър Каракачанов: „Загуба на рефлекси” е причинила катастрофата с Ми-17
Следваща публикация
МО стартира обществена поръчка за ремонт на Ми-17 и Ми-24
10 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Плевнелиев се притеснява, че България ще избере Gripen, а не F-16

Президентът Росен Плевнелиев (2012 – 2017) изрази силно притеснение, че има шанс България да не избере F-16, а вместо него Gripen. Той се отдаде на близо 10 минутна тирада в подкрепа на американския изтребител и на няколко пъти атакува военната експертиза, като ненужна. Това Плевнелиев направи днес, 13 октомври 2018 г. в предаването „Брюскел 1“ по телевизия Bulgaria ON AIR.

Марешки е против превъоръжаването

Лидерът на парламентарно представената партия „Воля” Веселин Марешки се обяви против програмите за превъоръжаване, включително и тази за покупката на нов боен самолет за ВВС. Това каза той днес, 8 май 2018 г., в сутрешния блок на bTV.

Тодор Тагарев спекулира, че от договора за F-16 ще се реже въоръжение, резервни части и други

Бившият служебен министър на отбраната Тодор Тагарев спекулира, че от договора за покупка на F-16 ще се реже въоръжението, резервните части, гаранционните условия и други подобни. Това каза той вчера, 7 май 2019 г. в предаването „ДЕНЯТ с Веселин Дремджиев” по TV+.

Марешки поиска референдум за новия изтребител

Депутатът и лидер на „Воля” Веселин Марешки поиска покупката на нов боен самолет за ВВС да мине през референдум. Това каза той днес, 3 октомври 2018 г., от трибуната на Народното събрание.

Министър Каракачанов: Президентът можеше да помогне с договора

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че президентът Румен Радев е могъл да помогне за реализацията на договора за F-16, а не само да го критикува. Това военният министър каза днес, 29 юни 2019 г., цитиран от БНР.

Меню