Първият дълбоко модернизиран бомбардировач Ту-22М3 бе тържествено показан вчера, 16 август 2018 г., на церемония в Казанския авиационен завод.
„Първият опитен самолет Ту-22М3М е създаден в рамките на мащабната програма за модернизация на авиационните средства на стратегическата и далечната авиация, която изпълнява „Туполев” в момента. Следващият етап от програмата е свързан с преработката на първата серия от строеви Ту-22М3”, заявява генералният директор на Туполев Александър Конюхов.
Първият прототип на Ту-22М3М има борден номер 42. Машината е със заводски номер 3792153, сериен 92-05 и е произведена в средата на 1987г. Първият полет с него ще стане факт до края на септември 2018 г. За сега, не се съобщава колко време ще продължи изпитателната му програма, но се планира през 2019 г. да са модернизирани първите строеви бомбардировачи Ту-22М3 и те да бъдат приети на въоръжение през 2021 г.
Авиониката на Ту-22М3М е изцяло обновена – нова е системата за навигация, комуникация и управление на въоръжението. Системата за самозащита е подобрена значително. Пилотската кабина и кабините на двамата щурмани получават нови многофункционални цветни дисплеи. Цели се максимално сходство с Ту-160М.
Показаният самолет външно се различава от стандартните Ту-22М3 по две неща – оръдието ГШ-23, което се разполага в опашната част, е премахнато, заедно с неговата система за управление. На негово място е поставен нов обтекал, който покрива антените на системата за РЕБ. Втората промяна е свързана с наличието на издутина в носовата част, точно пред пилотската кабина. Спекулира се, че това е провизия за поставяне на щанга за дозареждане във въздуха.
Ту-22М3М ще получи и две нови оръжия. Едното е свръхзвуковата ракета „въздух-земя” Х-32. Тя е дълбока модернизация на Х-22, която днес е главният калибър на Ту-22М3. При новата ракета има промени в системата за насочване и двигателя, което осигурява по-голяма далечина на полет. Другото ново оръжие е хиперзвуковата ракета Х-47М2 „Кинжал”.
По-рано се съобщаваше, че Ту-22М3М ще получи и новия двигател НК-32-02, с цел още по-голяма унификация с Ту-160М, но показаният прототип се задвижва от стандартните реактивни мотори НК-25.
На церемонията председателят на комисията по отбрана в горната камера на руския парламент Виктор Бондарев (и бивш командир на ВКС на страната), през модернизацията до стандарта М3М ще преминат 30 броя бомбардировачи. В момента руските ВКС експлоатират малко над 60 броя Ту-22М3.