Посещението в САЩ за новия изтребител, породи критики от президента и оправдания от МО

16 прочитания

Предстоящото посещение в САЩ за група водена от заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов, в рамките на което ще се обсъжда покупката на новия изтребител, породи критики от страна на президента Румен Радев и оправдания от страна на военното ведомство.

„В държавите, в които има равнопоставеност, обективност и конкурентност, се водят всякакви срещи, се правят всякакви посещения и това е добре, за да имаме повече информация. Но в държавите, в които има равнопоставеност, обективност и конкурентност, в момента в който се изпрати т.нар. RFP или искане за предоставяне на оферти, до неговото получаване спират всякакви срещи, посещения и договорки. Единствената възможна среща е т.нар. Clarification Conference, на която всички участници заедно получават разяснение и получават еднакъв по обем и съдържание отговор”, заяви днес, 23 август 2018 г., президента Радев.

Коментарът му идва, след като в началото на седмицата стана ясно, че МО изпраща делегация в САЩ, която ще обсъжда конкурса за нов изтребител, при положение, че в момента страните подготвят отговори на своите оферти. Тази информация породи коментари, че МО предоставя нечестно предимство на САЩ.

На въпросa, дали МО не трябва да изпраща делегация в САЩ, която в момента да обсъжда въпроса за новия изтребител, президентът отговори, че това си е решение на военното ведомство, но ако искаме да сме държава, в която има равнопоставеност, обективност и конкурентност, конкурентност и обективност, трябва да се придържаме към наложените световни практики.

Радев каза и че посещението в САЩ не е съгласувано с него и всички въпроси по него следва да се насочват към МО.

Логично, коментарите на президента Радев веднага вкараха МО и заместник-министъра Запрянов в режим на оправдания.

„На този етап българската страна няма как да повлияе по никакъв начин на това, което тези държави ще решат и ще предложат“, заяви отново днес, заместник-министър Запрянов.

Той разясни, че поканата за визита в САЩ е за военнотехнически консултации.

„Такива покани можем да получим не само от САЩ, а и от всяка една от другите страни. Ние ще откликнем позитивно на всяка покана, защото целта ни е на тези консултации ясно да заявим какви са нашите изисквания. Има индикации, че ще има покани и от други участници. Държим на пълна прозрачност и равнопоставеност между всички държави, които ще участват в процедурата“, смята Запрянов.

Заместник-министърът на отбраната каза още, че такива военнотехнически консултации биха улеснили нашите партньори – те много по-бързо да си подготвят отговорите към нас.

„Ако има непълни оферти, ще загубим време да ги доуточняваме, а крайният срок за получаване на отговорите е 1 октомври 2018 г.“ , посочи Атанас Запрянов.

Запрянов обаче прехвърли отговорността за решението да се иде в САЩ на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, като каза, че решението за това било негово.

„В състава на делегацията освен мен са включени двама авиационни експерти – ръководителят на проекта полковник Владислав Шекеров и началникът на Щаба на ВВС полковник Сергей Белкинов, както и двама експерти – по финансови и по правни въпроси. Знаете, че процедурата ще приключи със сключване на договор държава – държава. Това е разликата с другите два модернизационни проекта за корабите и за бойните машини, тъй като тук политическото решение накрая трябва да определи една държава, с която да проведем разговори и да сключим договор. Няма как да има нещо непрозрачно, защото договорът трябва да мине след това през правителството и през парламента“, каза Запрянов.

Трябва да се отбележи, че заместник-министъра Запрянов признава, че в делегацията ще участва и ръководителя на проекта полковник Шекеров.

Като цяло, логиката в думите на заместник-министъра на отбраната се губи. Той твърди, че България няма как с това посещение да влияе върху офертите, които получава. В същото време остава неизяснен въпроса, дали САЩ няма да получат предимство, след като получават на тепсия ръководителя на проекта, който е изготвили проекта, изискванията към него и методиките на оценка.

В инвестиционния проект, който Народното събрание одобри, няма заложени подобни военнотехнически консултации, след изпращането на запитванията за даване на оферти. Както и президентът Радев обясни, единствената възможна среща е т.нар. Clarification Conference (разяснителна конференция), която се проведе в края на юли в София. На нея всяка страна може да зададе въпросите си (както предварително, така и директно на самата конференция), а отговорите се получават от всички. Така се гарантира прозрачност и равнопоставеност. Съмнително е, че обсъжданото в САЩ ще стане достояние на другите потенциални участници в проекта.

Свързани теми

Предишна публикация
Генерал Стойков: Екипажът на вертолета Cougar не е имал достатъчно нальот
Следваща публикация
Лек самолет се разби край Шумен
16 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Мисия – ер полисинг

Единствената мирновременна постоянна мисия на НАТО е охраната на въздушното пространство в Европа, носеща името въздушен ер полисинг (Airborne Air Policing). В нея са задействани структурите за управление и контрол на алианса за противовъздушна и противоракетна отбрана в допълнение към собствените системи за противовъздушна отбрана на всяка от отделните страни-членки. Това е мисия, където монотонността на ежедневието при основната дейност – наблюдението на въздушното пространство – отстъпва от време на време на възбудата и напрежението, свързани с вдигането на дежурните изтребители във въздуха при проверки на бойната готовност или по реални нарушители. Унгарският журналист Габор Зорд Ласло описва изпълнението на един контролен полет за проверка на силите и средствата за ер полисниг в десет държави.

„Комисията „Gripen” ще изслушва анализ на методиката за избор на нов изтребител

Временната комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет ще изслуша анализ на методиката за избор на нов изтребител. Това ще се случи на следващото заседание на комисията, което ще се състои на 7 септември 2017 г.

Гърция вероятно ще модернизира под 100 F-16

Броя на модернизираните гръцки изтребители F-16 вероятно ще бъде под 100. Това е заявил заместник-министъра на отбраната на Гърция Димитрис Витсас, цитиран местни медии.

Румъния подписва за още пет F-16 от Португалия

Румъния ще подпише договор за покупката на още пет употребявани изтребители F-16 от Португалия в края на тази или началото на следващата година. Това е заявил румънския военен министър Габриел Леш на пресконференция, която се е провела днес, 19 април 2019 г.

Меню