Tempest обира критики и въпроси във Великобритания

85 прочитания

Tempest, проектът за нов многоцелев изтребител, който Великобритания обяви през юли тази година, обира критики и въпроси в страната. За това съобщава Financial Times.

В рамките на изложението във Фарнбъроу, което се проведе в средата на юли 2018 г., британското Министерство на отбраната представи проекта Tempest. По него ще работи т.нар. „Team Tempest”, който се води от BAE Systems и включва още двигателостроителя Rolls-Royce, британския отдел на Leonardo, който се занимава с проектиране на авионика и сензори и европейската компания MBDA, която разработва авиационни оръжия.

Работата по Tempest върви в рамките на отпуснатите през 2015 г. £2 млрд. (€2,26 млрд.) за авангардни разработки в областта на бойната авиация.

Лейбъристката партия, която е опозиция на кабинета на Тереза Мей, вече заяви, че проектът не е нищо повече от пожелателно мислене и не е ясно как ще бъде платено за него, след като страната няма пари за поддръжка на наличния флот от бойни самолети и вертолети. Лейбъристите повдигат и въпроса за това, дали Великобритания ще може да поръча реално всички заявени 138 изтребители от пето поколение F-35B. В момента страната има твърда поръчка за само 48 машини.

Въпреки, че много малко е известно по техническите характеристики на Tempest, от Financial Times спекулират, че машината ще е значително по-тежка от сегашните F-35, което неминуемо ще се отрази на цената ѝ.

Според вестника, ако Великобритания реши да инвестира в Tempest, това е много вероятно да значи по-малки поръчки за F-35. Тази пролет бе съобщено, че страната разсъждава върху отказ от нови поръчки за F-35, за сметка на поръчка на още Eurofighter. Отказ от още поръчки за F-35, обаче може да значи и влошени отношения със САЩ.

Financial Times цитира Джъстин Бронк, британски военен анализатор, който смята, че е теоретично възможно страната да купи 138 броя F-35B и в същото време да финансира Tempest, но това трябва да стане, или в случай на сериозно увеличаване на военния бюджет, или за сметка на други проекти.

В момента финансовия министър на Великобритания Филип Хамънд е твърдо против увеличаване на военните разходи на страната, въпреки настояването от страна на военния министър Гавин Уилямсън.

Financial Times отбелязва, че е малко вероятно Великобритания да може да си позволи да разработи Tempest самостоятелно. Изданието припомня, че вече са водени предварителни разговори с Швеция за евентуално сътрудничество в програмата, но според Financial Times това едва ли ще е достатъчно.

Очаква се Великобритания да вземе финално решение за това дали да разработи Tempest през 2025 г., а серийното производство трябва да стартира през 2035 г., за да може към 2040 г. да започне пенсионирането на Eurofighter.

Свързани теми

Предишна публикация
Lockheed Martin изнася производството на F-16 в Индия, ако продаде изтребителя там
Следваща публикация
Boeing ще създаде MQ-25
85 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Излязоха финансовите детайли по сделката с Rafale за Индия

В светлината на идващите парламентарни избори в Индия и нестихващата критика от страна на опозицията, индийското МО даде разбивка на цената за придобиване на 36 многоцелеви изтребители Dassault Rafale. Стойността на сделката е малко под €8 млрд.

Saab още не е решил дали ще даде оферта в Канада

Компанията Saab още няма решение за това, дали ще подаде оферта в канадския конкурс за нов многоцелев изтребител. Това съобщава местното издание The Canadian Press, позовавайки се на представители на фирмата.

Airbus няма да предложи Eurofighter на Канада

Airbus обяви, че заедно с британското правителство, е било взето решение да не се подава оферта за Eurofighter в канадския конкурс за нов боен самолет

Меню