Реплики в парламента около ремонта на Су-25

22 прочитания

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и депутатът от БСП Николай Цонков си размениха реплики и обвинения във връзка с ремонта на щурмовите Су-25. Това стана днес, 28 септември 2018 г., в рамките на Парламентарния контрол в НС.

Депутатът Цонков зададе въпрос на министъра на отбраната във връзка с планирания ремонт на щурмовите самолети Су-25. Той разви тезата си, като попита и защо ремонтът не на този тип не се извършват в държавния авиоремонтен завод „Авионамс”, който някога имал такива възможности. Преди повече от две години, когато за първи път бе анонсирана идеята държавата да национализира завода, една от изтъкваните причини бе, да се поеме ремонта на самолетите съветско производство на въоръжение във ВВС.

Военният министър му отговори, че от 2001 г. „Авионамс” (преди ТЕРЕМ „Георги Бенковски”) не е ремонтирал подобни самолети. По думите му е имало писмо от синдикатите в „Авионамс“, имало е и среща в началото на септември, като самите те са наясно, че „Авионамс“ няма нито лиценз, нито способност в момента да извърши този ремонт.

Каракачанов е уточнил още, че биха минали поне три години преди „Авионамс” да усвои ремонта на Су-25 и да се сдобие със съответните лицензи. Като министърът е казал, че българските ВВС не могат да чакат толкова.

Поради това за участие са били поканени само две компании, които имат способности и съответните лицензи – белоруският „558-ми авиоремонтен завод“ в Барановичи и руският завод „121 АРЗ“ в Кубинка, част от ОАК. В рамките на срока, оферта била подадена само от беларуския завод. Каракачанов посочи и че окончателно решение дали компанията отговаря на българските изисквания ще има в средата на октомври.

Депутатът Цонков заподозря, че зад избора на беларуската компания има посредници. На това военният министър каза, че имало откровенно лобиране за руската фирма от определени среди, но тя решила да не подава документи. И двамата обаче не дадоха повече детайли по обвиненията си.

В края на август МО стартира процедура за възлагане на обществена поръчка за ремонт и удължаване на техническия ресурс на 14 български Су-25. Проектният бюджет е 41 млн. лева без ДДС с опция да се отпуснат още толкова, при решение на Министерски съвет.

Свързани теми

Предишна публикация
Boeing и Saab ще строят новия учебен самолет за ВВС на САЩ
Следваща публикация
Политико-военна група, назначена от премиера, ще избере реално новия изтребител
22 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Какво се казва в отговорите на МО към Президентството

Вчера, 24 юли 2019 г., министърът на отбраната Красимир Каракачанов обяви, че повереното му министерство е изготвило 19-страници отговори на въпросите, които президентът Румен Радев отправи по сделката за покупка на F-16. Действително, снощи след 20 часа, на сайта на МО бе качен документ в pdf-формат, в който се съдържат 19 въпроса и отговори към тях.

Какво ново може да разберем по сделката за F-16 от този документ?

Министър Каркачанов начерта опция за покупка на изтребители над бюджета

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов начерта възможен сценарии, в който България купува боен самолет, чиято покупка ще излезе над отпуснатия бюджет от 1,5 млрд. лева без ДДС. Това направи той днес, 17 декември 2018 г. в ефира на „Канал 3”.

Подписаха договор за логистична поддръжка за българските C-27J

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и вицепрезидентът по продажби и поддръжка за клиенти на италианската компания Leonardo размениха днес, 4 май 2018 г., Допълнително споразумение към Рамковото споразумение, сключено между Министерството на отбраната и италианската компания, за интегрирана логистична поддръжка на самолети C-27J Spartan и втори конкретен договор към рамковото споразумение. Това стана на церемония в Министерството на отбраната.

МО търси пиросредства за военната авиация

Министерство на отбраната пусна на 17 януари 2018 г. процедура за възлагане на обществена поръчка за доставка на пиросредства в интерес на бойната авиация на България. Стойността на договора може да достигне до 1,05 млн. лева без ДДС.

МО даде ремонта на L-39 за българска фирма с украински подизпълнител, но Aero Vodochody заявява, че няма да носи отговорност за ремонтите в Украйна

Българската компания „Йотов и син”, която е известна най-вече с това, че експортира оръжие, е спечелила обществената поръчка за осигуряване на летателната годност на учебно-тренировъчните самолети L-39. Тази дейност ще се изпълнява с украински подизпълнители. Това се чете в решение на министъра на отбраната, което бе публикувано днес, 26 октомври 2018 г. В същото време, производителят Aero Vodochody, който е класиран на второ място, заявява, че няма да носи отговорност за самолетите ремонтирани в Украйна.

Меню