Политико-военна група, назначена от премиера, ще избере реално новия изтребител

10 прочитания

Новият боен самолет за българските ВВС ще бъде избран от „политико-военна група”, която ще бъде назначена от премиера Бойко Борисов. Това се чете в отговора на парламентарен въпрос министърът на отбраната Красимир Каракачанов.

От писмения отговор на министър Каракачанов към депутата Николай Цонков (БСП) на въпроса, как върви проекта за покупка на нов изтребител, се вижда, че работната група, която ще оценя офертите, няма да има право да ги класира, а ще запознае въпросната „политико-военна група” с резултата от работата си.

„Със заповед на министър-председателя на Р. България Р-120/17.08.2018 г. беше назначена Съвместна работна група за оценка на отговорите на Искането за предоставяне на предложения… Съвместната работна група, която трябва да приключи своята работа в 14-дневен срок с протокол за резултатите от оценката на отговорите и подреждане на всички кандидати, подали оферти, по азбучен ред”, се казва в отговора на Каракачанов.

Припомняме, че в предишната процедура от 2017 г. въпросната Съвместна работна група (тогава наречена Междуведомствена) не само оценяваше офертите, но и ги класираше. След това въпросното класиране се предаваше за Министерски съвет, който трябваше да вземе решение дали да го приеме или не, както и дали да води преговори с класирания на първо място или и с други участници. В крайна сметка, по старата процедура финалното решение бе в ръцете на Министерски съвет.

Според новата процедура, решението за това, кой да е победителят е в ръцете на въпросната „политико-военна група”.

„С протокола на Съвместната работна група ще бъде запозната Политико-военната група за подобряване на направените предложения, която ще бъде назначена със заповед на министър-председателя на Р. България. Тази група ще започне работа след приключване на работата на Съвместната работна група. Работата на ПВГ ще приключи с предложение за избор на доставчик на нов самолет, за което след одобрение на МС ще бъде изготвен проект за междуправителствено споразумение. Същото ще бъде внесено в НС за ратификация”, разяснява се в писмения отговор на министър Каракачанов.

За сега не е ясно дали въпросната „политико-военна група” е назначена, нито кой влиза (или ще влиза) в нея. От отговора на военния министър става ясно, че групата ще бъде натоварена с огромните правомощия да води допълнителни преговори и в крайна сметка да посочи победител. Написаното може да се възприеме и като формализиране на експертната група, оценяща офертите, защото не става ясно дали оценките ѝ ще се взимат предвид в крайното решение.

От названието на групата, може да се предположи, че в нея ще влизат политически лица и военни.

Въвеждането на едно такова ново звено във веригата за взимане на решения може да се разглежда като търсене на два ефекта – първо, слагане на буфер между премиера Борисов и Министерски съвет от финалното решение и второ, гарантиране, че каквато и оценка да получат офертите (а въпросната оценка е резултат от ясна методика и математически модел), след това ще има второ, най-вероятно основно политическо, ниво на оценяване.

Трябва да се отбележи, че целият този процес е много бегло и схематично разписан в инвестиционния проект, който бе приет от Народното събрание на 8 юни 2018 г., като в него не се чете наличието на подобна „политико-военна група“ назначена от премиера.

Офертите за доставка на новите бойни самолети за ВВС ще се получават до 12,00 часа на 1 октомври 2018 г., след което те ще бъдат отворени пред журналисти в 15,00 часа на същия ден.

Пълният текст на отговора на министър Каракачанов може да прочетете тук.

Свързани теми

Предишна публикация
Реплики в парламента около ремонта на Су-25
Следваща публикация
Заместник-министър Запрянов: Всички кандидати са фаворити
10 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Швеция е надежден партньор в отбраната

Разговаряхме с подполковник Торбьорн Ериксон, аташе по отбраната на Швеция в България – пилот-изтребител от шведските ВВС с над 2000 часа на самолети Viggen, Gripen и други типове, за съвременната шведска отбранителна доктрина, поддръжката на Gripen в случай на международен конфликт и други теми касаещи българския избор на нов изтребител.

Новият изтребител – три и половина оферти, политическо решение в края и без Израел

Министерство на отбраната получи четири оферти от три страни по проекта за нов боен самолет, а заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов каза, че в крайна сметка ще се касае за политическо решение, което ще бъде взето от военния министър Каракачанов. Това стана днес, 1 октомври 2018 г.

Цветан Цветанов: Не чух за държава от НАТО, която да няма F-16

„Във всички доклади и информацията, която бе изнесена, аз не чух държава членка на НАТО или съседна нам държава, с изключение на Сърбия, където на въоръжение да има нещо по-различно от F-16. Или F-35, за държави, където започва съответното договаряне”, това заяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, след заседанието на КСНС, което се проведе днес, 19 април 2018 г.

Димитър Стоянов за състоянието на военната ни авиация

Полковник (о.р.) Димитър Стоянов, главен секретар на Президентството, бивш началник-щаб на ВВС и бивш ръководител на проекта за нов изтребител даде вчера, 6 май 2018 г., пространно интервю за радио „Дарик”, в което говори за състоянието на военната авиация и проваления процес за покупка на нов боен самолет.

Беларус ще ремонтира Су-25

Белоруският „558-ми авиоремонтен завод“ в Барановичи ще изпълни обществената поръчка за ремонта на щурмовите самолети Су-25 на нашите ВВС. Това се чете в решение на министъра на отбраната от 23 октомври 2018 г.

„Комисията „Gripen” ще изслушва анализ на методиката за избор на нов изтребител

Временната комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет ще изслуша анализ на методиката за избор на нов изтребител. Това ще се случи на следващото заседание на комисията, което ще се състои на 7 септември 2017 г.

Меню