Политико-военна група, назначена от премиера, ще избере реално новия изтребител

11 прочитания

Новият боен самолет за българските ВВС ще бъде избран от „политико-военна група”, която ще бъде назначена от премиера Бойко Борисов. Това се чете в отговора на парламентарен въпрос министърът на отбраната Красимир Каракачанов.

От писмения отговор на министър Каракачанов към депутата Николай Цонков (БСП) на въпроса, как върви проекта за покупка на нов изтребител, се вижда, че работната група, която ще оценя офертите, няма да има право да ги класира, а ще запознае въпросната „политико-военна група” с резултата от работата си.

„Със заповед на министър-председателя на Р. България Р-120/17.08.2018 г. беше назначена Съвместна работна група за оценка на отговорите на Искането за предоставяне на предложения… Съвместната работна група, която трябва да приключи своята работа в 14-дневен срок с протокол за резултатите от оценката на отговорите и подреждане на всички кандидати, подали оферти, по азбучен ред”, се казва в отговора на Каракачанов.

Припомняме, че в предишната процедура от 2017 г. въпросната Съвместна работна група (тогава наречена Междуведомствена) не само оценяваше офертите, но и ги класираше. След това въпросното класиране се предаваше за Министерски съвет, който трябваше да вземе решение дали да го приеме или не, както и дали да води преговори с класирания на първо място или и с други участници. В крайна сметка, по старата процедура финалното решение бе в ръцете на Министерски съвет.

Според новата процедура, решението за това, кой да е победителят е в ръцете на въпросната „политико-военна група”.

„С протокола на Съвместната работна група ще бъде запозната Политико-военната група за подобряване на направените предложения, която ще бъде назначена със заповед на министър-председателя на Р. България. Тази група ще започне работа след приключване на работата на Съвместната работна група. Работата на ПВГ ще приключи с предложение за избор на доставчик на нов самолет, за което след одобрение на МС ще бъде изготвен проект за междуправителствено споразумение. Същото ще бъде внесено в НС за ратификация”, разяснява се в писмения отговор на министър Каракачанов.

За сега не е ясно дали въпросната „политико-военна група” е назначена, нито кой влиза (или ще влиза) в нея. От отговора на военния министър става ясно, че групата ще бъде натоварена с огромните правомощия да води допълнителни преговори и в крайна сметка да посочи победител. Написаното може да се възприеме и като формализиране на експертната група, оценяща офертите, защото не става ясно дали оценките ѝ ще се взимат предвид в крайното решение.

От названието на групата, може да се предположи, че в нея ще влизат политически лица и военни.

Въвеждането на едно такова ново звено във веригата за взимане на решения може да се разглежда като търсене на два ефекта – първо, слагане на буфер между премиера Борисов и Министерски съвет от финалното решение и второ, гарантиране, че каквато и оценка да получат офертите (а въпросната оценка е резултат от ясна методика и математически модел), след това ще има второ, най-вероятно основно политическо, ниво на оценяване.

Трябва да се отбележи, че целият този процес е много бегло и схематично разписан в инвестиционния проект, който бе приет от Народното събрание на 8 юни 2018 г., като в него не се чете наличието на подобна „политико-военна група“ назначена от премиера.

Офертите за доставка на новите бойни самолети за ВВС ще се получават до 12,00 часа на 1 октомври 2018 г., след което те ще бъдат отворени пред журналисти в 15,00 часа на същия ден.

Пълният текст на отговора на министър Каракачанов може да прочетете тук.

Свързани теми

Предишна публикация
Реплики в парламента около ремонта на Су-25
Следваща публикация
Заместник-министър Запрянов: Всички кандидати са фаворити
11 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Президентът Радев разкритикува инвестициите в МиГ-29 за сметка на новия изтребител

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев критикува индикациите идващи от МО за продължаване на инвестициите в поддръжката на МиГ-29 и забавянето на придобиването на нов боен самолет за ВВС. Това направи той днес, 21 август 2017 г., по време на посещението си в базата на ВМС Атия.

Политическите коментари след приемането на проекта за нов изтребител

Предаването „Офанзива” по Канал 3 събра коментари от представители на ДСП, БСП и ГЕРБ, след като вчера Народното събрание прие инвестиционния проект за нов изтребител. В предаването се включи и военният министър Красимир Каракачанов.

МО е изпратило писмото с искане за оферта (LOR) за F-16

Министерство на отбраната е изпратило писмото с искане за конкретна оферта (Letter of Request – LOR) до правителството на САЩ във връзка с покупката на изтребителите F-16. Това потвърдиха за АЕРО от МО днес, 27 февруари 2019 г.

Покупката на изтребители е фарс

През юли Словакия избра да купи 14 броя F-16 Block 70/72 на стойност от малко под €1,6 млрд. Ситуацията там придоби неочакван обрат, когато на 30 ноември 2018 г. словашкото МО съобщи, че е подписало договори за покупката, а по-късно същия ден министър-председателя на страната заяви, че тези договори са невалидни, защото не те не са били съгласувани. Индикациите, че вътре в коалиционното словашко правителство има много противоречия, включително и за покупката на изтребители, са много.

Спряха поръчката за ремонт на Ан-30

Процедурата за възлагане на обществена поръчка за ремонт и удължаване на ресурса на единствения Ан-30 се прекратява. Това се чете в решение на министъра на отбраната Красимир Каракачанов от 28 януари 2019 г. Мотивите за това са открити нарушения.

Меню