Заместник-министър Запрянов очаква повечето оферти за нов изтребител да отговарят на основните изисквания

11 прочитания

Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов очаква повечето оферти за придобиването на нов боен самолет, които постъпят утре, 1 октомври 2018 г., да отговарят на основните изисквания на България. Това каза той днес в интервю с Габриела Наплатанова от bTV.

“Но аз не очаквам всички оферти да не съответстват на основните изисквания. Аз очаквам повечето оферти да отговорят на основните изисквания, даже бих се радвал да сме затруднени, всички оферти да съответстват на основните изисквания и да избираме между равностойни оферти коя е най-добрата”, казва Запрянов.

Запрянов заявява, че „всички държави много сериозно са се отнесли към нашите искания за предложения и работят”, което обаче едва ли ще отговаря на истината. Страната ни пусна запитвания за даване на оферта (RFP) до седем държави за общо 13 различни варианта. На конференцията за разясняване на изискванията, която се проведе в края на юли, са присъствали представители на четири държави, но само три от тях са задавали въпроси.

Очакванията са, че утре ще има оферти от САЩ, Швеция, Израел и вероятно Италия.

Заместник-министър Запрянов оправда посещението в САЩ с нужда от консултации и помощ за американската страна. Подобни били и целите за последвалото посещение в Швеция, като заместник-министърът отрича да е ставало дума за друго, в рамките на тези посещения, включително и за молби за намаляване на цените в САЩ.

„Подобряване на офертите може да има чак, когато завърши оценката на междуведомствената комисия. Тогава може да има доуточняване на други въпроси и част от тях може да си подобрят офертите. Сега на този етап говорим за документи, които те ще връчат. Ние не знаем тяхното съдържание. Тепърва ще оценяваме техните предложения, но не можем да говорим за подобряване”, заявява Запрянов пред bTV.

Заместник-министърът е питан за това дали посещенията в САЩ и Швеция могат да предизвикат протести в други участници в процеса, но той не дава ясен отговор. Според Запрянов, тъй като това била междуправителствена процедура, не можело да се очаква спазване на процедури от търговското право, защото не се работело с фирми.

Запрянов споделя опасенията си, че е възможно някои от предложенията да са извън финансовите ни рамки, но изразява надежда, че „всички са се съобразили с изискванията и че ще имаме оферти, които да ни позволят да започнем преговори”.

Заместник-министърът казва и че би имало проблем, ако някоя от страните не може да достави всички осем самолета до 2024 г., което било основно изискване. Интересно е, че в петък, министърът на отбраната Красимир Каракачанов, отговори на парламентарен въпрос за придобиването на нов изтребител. В него той посочи, че първият етап на проекта, в който трябва да се купят минимум осем самолета, трябва да приключи през 2022 г.

Запрянов говори и за това, че е възможна отсрочка в отварянето на офертите, ако някои от държавите поиска това.

„Единственото неизвестно, понеже споменахте отсрочка, ако някоя от държавите се възползва от обявената в искането за предложение възможност за удължаване на срока, ако не се е справила с подготовката на документацията – тогава ние трябва да се произнесем и да обявим окончателен срок и след този окончателен срок, трябва отново да отворим офертите. Ние ще трябва да спрем отварянето на офертите – аз не искам да изпадаме в тази хипотеза”, казва Запрянов.

Отново думите му влизат в известно противоречие с това, което казва министър Каракачанов. Миналата седмица той каза, че няма намерение да удължава срока за подаване на оферти, тъй като това би поставило страните в неравностойно положение.

Запрянов не успява да хвърли и светлина в начина по който ще бъде избран новия изтребител. В миналия петък стана ясно, че реалният избор ще бъде направен от „политико-военна група” назначена от премиера Борисов, или поне това се четеше в отговора на парламентарния въпрос, който военният министър даде. Сега, Запрянов говори за „комисии“, които щели да вземат решението.

„Трябва да има логика, и ако ги разглеждаме в контекста на изискванията, и те отговарят, няма как да класираме. Трябва да има оценка кои оферти покриват основните изисквания и кои не покриват. Кои оферти биха се подобрили и чак накрая комисиите да вземат решение коя оферта от няколкото, покриващи изискванията, е най-добра”, казва Запрянов.

Цялото интервю може да прочетете тук.

Свързани теми

Предишна публикация
Новият изтребител – три и половина оферти, политическо решение в края и без Израел
Следваща публикация
Реплики в парламента около ремонта на Су-25
11 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Швеция ни предлага подобрени Gripen C/D, под бюджета и с доставка до 21 месеца

Шведското правителство е оферирало на България осем подобрени многоцелеви изтребители Gripen C/D, първите от които ще се доставят в рамките на 24 месеца от подписване на сделката, а самата оферта е под българския бюджет. Това стана ясно на пресконференция, която бе проведена днес, 2 октомври 2018 г.

Правителството отпусна 26 млн. лева за поддръжка на МиГ-29, но не разгледа проекта за нов изтребител

Правителството одобри днес, 25 април 2018 г. допълнителни разходи в размер до 26 млн. лв. по бюджета на Министерството на отбраната. Средствата са предвидени в централния бюджет за плащания по договори по рамковото споразумение с РСК „МиГ“ за осигуряване на летателната годност на самолети МиГ-29.

Министър Каракачанов обеща договор за F-16 до края на юни

До края на юни е възможно да има подписан договор за придобиването на F-16. Това заяви днес, 15 февруари 2019 г., пред журналисти военният министър Красимир Каракачанов, който участва в Конференция по сигурността в Мюнхен.

Марешки също е против преговорите за F-16

Веселин Марешки, лидер на партията „Воля”, заяви, че той е против покупката на нов боен самолет и няма да я покупката в Парламента. Това каза той днес, 10 януари 2019 г. в ефира на Нова телевизия.

Бъдещето на българските Су-25

Белоруската компания „558-ми авиоремонтен завод“ („558 АРЗ“) и Министерството на отбраната са сключили на 28 ноември 2018 г. рамково споразумение (изходящ номер УД-12-95/28.11.2018) за възстановяване на летателната годност на Су-25. Какво ще представляват дейностите, които компанията ще извърши по българските машини и какво ще е бъдещето на щурмовия самолет в родните ВВС?

Меню