J-20 публично показа оръжейните си отсеци

86 прочитания

Китайският изтребител от следващо поколение J-20 демонстрира оръжейните си отсеци в рамките на последния ден на авиационното изложение в Джухай. Това стана днес, 11 ноември 2018 г.

В рамките на последния ден на изложението, в полет бяха демонстрирани четири броя J-20. Изненадващо, два от тях отвориха оръжейните си отсеци и показаха пълен боезапас от ракети „въздух-въздух”.

J-20 разполага с три оръжейни отсека, които позволяват носене на боеприпаси вътре в самолета, с цел запазване на ниска радарна сигнатура. Два от отсеците са странично на фюзелажа и са предназначени за по една ракета „въздух-въздух” за близък въздушен бой. Третият отсек е по-голям и в долната част на корпуса.

От показаното в Джухай се видя, че J-20 носи две ракети за близък бой PL-10 (по една в малките отсеци) и четири ракети PL-15 за далечен въздушен бой в големия оръжеен отсек.

PL-10 е нова високоманеврена ракета за близък бой, аналогична на AIM-9X или IRIS-T. При прелитанията в Джухай добре се вижда изключително интересното техническо решение, на което са се спрели китайските конструктори. То позволява ракетата да се извади от оръжейния отсек, който да затвори капака си. Това дава възможност ракетата да прехване целта си, докато самолетът запазва по-ниска радарна забележимост и аеродинамика.

PL-15 от своя страна е нова ракета, която все още се разработва. Тя има двупулсов твърдогоривен ракетен двигател, който ѝ дава възможност да достига целта си с работещ мотор и по-голяма енергия. Смята се, че далечината на полет на ракетата, при максимално добри условия, може да достигне 200 km.

Не е ясно дали това е максималният капацитет на основния оръжеен отсек на J-20 или при използването на по-малките ракети „въздух-въздух“ PL-12 (аналог на AIM-120A/B), там ще могат да се поставят шест ракети. F-22 може да носи до шест броя AIM-120 и две AIM-9.

J-20 се показва за втори път на изложението в Джухай. През 2016 г., типът показа само прелитане и набор на височина, докато на тазгодишното издание бе демонстриран по-агресивен пилотаж, но се забелязва, че машината бързо губи енергия и ускорява сравнително бавно.

Типът, който изпълни първия си полет на 11 януари 2011 г., бе приет официално на въоръжение през септември 2017 г., а доставката му в строевите части стартира в началото на годината.

Свързани теми

Предишна публикация
Финансовата гвардия на Италия купува военизиран AW169
Следваща публикация
ФБР не откри мотив зад откраднатия и разбит Q400
86 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Полският МиГ-29 се е разбил при ниска облачност

Инцидентът с полския изтребител МиГ-29 е станал по тъмно и при ниска облачност, докатo машината се е намирала на глисадата за кацане. Полският боен самолет се разби вчера, 18 декември 2017 г., при кацане в 23-та тактическа авиобаза. Летецът се катапултира успешно.

Подробности за големия открит летателен ден в Граф Игнатиево на 29 юни 2019 г.

С близо тричасова програма ВВС се отбележат годишнините на Bell 206, МиГ-29 и Ми-24, по време на големия открит летателен ден, който ще се проведе на 29 юни 2019 г. (събота) в авиобаза Граф Игнатиево. Това съобщиха от ВВС.

Подписването на договора за разработка на FCAS може да се забави

Подписването на договора за разработката на френско-германския боен самолет от следващо поколение FCAS може да се забави, защото двете страни не могат да постигнат съгласие за експортните режими за въоръжението, което ще създадат, както и за това как да изглежда програмата за създаване на нов основен боен танк. Това съобщава германският бизнес вестник Handelsblatt.

Споровете около въздушния бой от 27 февруари продължават

Споровете за резултатите от въздушния бой между изтребители от Пакистан и Индия, който стана факт на 27 февруари 2019 г., продължават. Днес, 5 април, бяха извадени нова порция от доказателства, които влизат в противоречие едни с други.

Меню