Преместването на авиационния музей ще струва 13 млн. лева

18 прочитания

Преместването на Музея на авиацията от Крумово в Пловдив ще струва 13 млн. лева. Това става ясно от стенограмата на Министерски съвет от 21 ноември 2018 г., когато бе взето това решение.

Решението минава под точка 38 (последна) в дневния ред на Министерски съвет. Точката е представена не от министъра на отбраната, а от неговия заместник Атанас Запрянов.

От изложението на Запрянов става ясно, че след преместването на музея, част от експозицията му ще бъде посветена на общи военно-исторически теми, а не само на авиацията, както е в момента. Единственият аргумент, който изтъква заместник-министъра на отбраната, в полза на преместването е, че той на настоящото си място бил „трудно достъпен”.

За музея щяла да се приспособи триетажна сграда, която ще премине през съответната реконструкция. В нея се предвижда да се обособят постоянна експозиция, включително зала за космонавтиката, зала за временни изложби, детски образователен център, фондохранилище, библиотека с читалня, музеен магазин, кафене, домакински склад и помещения за администрацията.

От думите на заместник-министър Запрянов, обаче излиза, че по-голямата част от експонатите ще останат на открито. Само за малка част от тези, които са изградени от платно и дърво, щяло да има закрита част.

„Необходимите средства за проектиране и изграждане на цялостната инфраструктура, иновация на съществуващата сграда и изграждане на съответните вътрешни съоръжения и инсталации и изпълнението на проектирания експозиционен дизайн в размер на около 13 милиона лева, да се осигуряват допълнително и целево по бюджета на Министерството на отбраната в рамките на следващите бюджетни процедури при спазване изискването на Закона за публичните финанси”, казва в заключение заместник-министър Запрянов.

След заместник-министъра на отбраната се изказва финансовия министър Владислав Горанов, който заявява, че подкрепя проекта.

В заключение премиерът Бойко Борисов заявява, че „това сме го обещали на гражданите на Пловдив”. Точката е приета.

Все още няма яснота в какъв срок се планира да се реализира въпросното преместване.

Коментар търпи и споменатата сума от 13 млн. лева, като правим уговорка, че по думите на заместник-министър Запрянов, тя е приблизителна, но не става ясно кога ще има точни разчети за нея. Определено това е много сериозно количество средства, което се съсредоточава в този проект. За сега не е ясно дали МО са правили разчети за това, колко би струвало музея да се разшири на настоящото му място.

По информация на АЕРО, част от работата по преместването (разглобяване, транспорт и сглобяване на експонатите) ще бъде извършена от Военновъздушните сили, което отново повдига въпроси за паричните измерения на плановете на МО.

Безспорно е, че настоящото състояние на авиационния музей в Крумово е плачевно. Преди малко повече от две години при пожар там изгоряха два безценни експоната – единственият оцелял до наши дни български Лаз-7М и единственият запазен у нас биплан По-2. МО практически не отпускаше пари за поддръжка на експонатите, които стоят на открито.

Остава открит и въпроса какво ще се случи с настоящия терен на музея, който се намира в съседство с международното летище на Пловдив и който има много сериозен търговски потенциал.

Интересно е и как МО ще поеме този финансов удар от собствения си бюджет, предвид хроничното недофинансиране на военното ведомство и вечната липса на пари за поддръжка на техника и наемане на допълнителен персонал.

Свързани теми

Предишна публикация
Провали се обществената поръчка за доставка на Bambi Bucket за ВВС
Следваща публикация
Военният министър отхвърли възможността за увеличаване на бюджета за нов изтребител
18 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

За „Комисията Gripen” и нейния доклад

Полковник (о.р.) Димитър Стоянов, главен секретар на Президентството, бивш началник-щабна ВВС и бивш ръководител на проекта за нови изтребител публикува в профила си в социалната мрежа Facebook Анализ на Доклада на Временната комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет за фактите и обстоятелствата относно проведената процедура (т.нар. „Комисия Gripen”) и направените изводи от нея.

Ресорните комисии в Народното събрание подкрепиха договорите за F-16

Двете ресорни комисии в Народното събрание, тази по отбрана и тази по финанси, очаквано подкрепиха ратификацията на договорите за покупка на изтребителите F-16C/D Block 70. Това стана днес, 17 юли 2019 г.

Офертите за новия изтребител са оценени, но резултатите няма да се обявяват

Офертите за нов боен самолет за българските ВВС са били оценени, но резултатите от работата на междуведомствената експертна комисия няма да се съобщават. В същото време е била назначена и политико-военната група, която ще довърши процеса. Информацията бе потвърдена за АЕРО от МО.

Управляващите отговориха на Радев за F-16

Два часа след брифинга на президента Радев за ветото върху договорите за придобиването на F-16, министрите на отбраната и финансите, заместник-министъра на отбраната, както и председателят на комисията по отбрана в Народното събрание, дадоха изявление за медиите, в което се опитаха да отговорят на поставените от президента въпроси.

Заместник-министър Запрянов: Генерал Стойков и неговия екип определиха орязването на пакета за F-16

Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, който бе натоварен с преговорния процес, заяви, че орязването по проекта за покупка на F-16, е плод на преценка на командира на ВВС генерал-майор Цанко Стойков. Това Запрянов каза днес, 11 юли 2019 г., в сутрешния блок на bTV.

Меню