45 години от първия полет на F-16

136 прочитания

Днес, 20 януари 2019 г. се навършват 45 години от първия полет на прототипа на F-16, който е изпълнен от авиобаза Едуардс, Калифорния. Пилот е Фил Ойстрейкър.

На 13 декември 1973 г. първият прототип на F-16, който по онова време е означен като YF-16 е тържествено изкаран от халетата на General Dynamics във Форт Уърт, Тексас. Самолетът се разработва в рамките на програмата LWF (Lightweight Fighter), която стартира през 1971 г. и предвижда суздаването на лек изтребител за ВВС на САЩ.

Първият прототип носи борден номер 72-1567, задвижвана е от двигател F100-PW-200, няма радар, както и сложна авионика, и е снабдена с аналогова ЕДСУ, защото цифровата система все още не е готова. След серия предварителни наземни тестове в Тексас самолетът е разглобен, натоварен на транспортен самолет C-5 Galaxy и на 8 януари 1974 г. е доставен в авиобаза Едуардс, Калифорния, където се намира летателно-изпитателният център на ВВС на САЩ. Сравнителните изпитания на YF-16 и другият претендент в програмата LWF YF-17 ще се проведат изцяло там.

Първият YF-16 е сглобен отново и с него започват нова серия наземни изпитания, като се стига до скоростно рулиране по полосата. Едно от последните изпитания преди реалния първи полет.

Датата е 20 януари 1974 г., а в кабината на самолета е пилот-изпитател Фил Ойстрейкър. Както той ще си признае по-късно, намеренията му са при достигане на максимална скорост да издигне самолета на метър или два над земята, за да усети за малко машината в полет, след което да я приземи веднага. Плановете му се сбъдват, но по други причини. Достигайки скорост от около 130 възела (241 km/h) Ойстрейкър решава да изпробва управляемостта по крен, като едновременно с това вдигне носовата стойка. Възниква проблем с управлението на соплото и то се затваря, увеличавайки тягата. В същото време управлението се оказва доста чувствително и в първия момент летецът не успява да овладее машината, като възникват силни колебания по крен и тангаж. Десният хоризонтален стабилизатор се удря в пистата и Ойстрейкър решава, че е по-добре да издигне изтребителя във въздуха, отколкото да рискува да стои на земята. Скоростта е малка и излитането е трудно, но все пак YF-16 се издига и поема по кръга за кацане. Полетът продължава малко под шест минути. Повредите по прототипа са отстранени след кацането, а системата за управление е настроена по-добре.


Първият официален полет е извършен на 2 февруари 1974 г., като в кабината е отново Фил Ойстрейкър. Полетът продължава час и половина и е без никакви забележки. Три дни по-късно е премината звуковата бариера, а на 11 март е достигната скорост от М 2.

Статия в три части, за създаването на F-16 може да прочетете тук.

Свързани теми

Предишна публикация
Сърбия очаква доставка на Ми-35М и Ми-17В
Следваща публикация
С гласовете на ГЕРБ, ДПС и ВМРО Парламентът одобри преговорите за F-16
136 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Захариева: Правителството не се меси в избора на изтребител

Министърът на външните работи и вицепремиер Екатерина Захариева заяви, че правителството няма да се меси в избора на нов изтребител и той зависел от експертната комисия. Това каза тя днес, 14 декември 2018 г. след среща със заместник-държавния секретар на САЩ Джон Съливан, който е на посещение у нас.

Покупката на изтребители е фарс

През юли Словакия избра да купи 14 броя F-16 Block 70/72 на стойност от малко под €1,6 млрд. Ситуацията там придоби неочакван обрат, когато на 30 ноември 2018 г. словашкото МО съобщи, че е подписало договори за покупката, а по-късно същия ден министър-председателя на страната заяви, че тези договори са невалидни, защото не те не са били съгласувани. Индикациите, че вътре в коалиционното словашко правителство има много противоречия, включително и за покупката на изтребители, са много.

Омагьосаният кръг

Има една мъдрост без ясен автор, която гласи – „Каквото и да ти разправят, знай…

50 години от първия полет на L-39

Преди точно половин век, на 4 ноември 1968 г., първи полет изпълнява първия прототип на реактивния учебно-тренировъчен самолет L-39.

Меню