PC-9M борд 665 се върна след основен ремонт в Швейцария

2K прочитания

Турбовитловият учебно-тренировъчен самолет Pilatus PC-9M с борден номер 665 се завърна днес, 12 февруари 2019 г., след основен ремонт в Швейцария. Машината беше тежко повредена при аварийно кацане през ноември 2010 г.

Самолетът, който бе изпратен по земя за ремонт през миналата година, е кацнал в авиобаза Долна Митрополия днес около 15,45 часа. Машината е пилотирана от швейцарски пилот и е прелетяла с междинно кацане от швейцарското летище Станс, където се намира и завода на Pilatus.

Договорът за ремонта на борд 665 е част от рамковото споразумение за поддръжката на българските PC-9M и PC-12, което бе сключено през 2014 г. с производителя Pilatus. Конкретният договор за ремонта на авариралия самолет е от декември 2017 г. и е на стойност 1 979 302 швейцарски франка (около 3,4 млн. лева).

В регистъра на обществените поръчки се вижда, че от 2017 г. насам са сключени шест конкретни договора по рамковото споразумение за поддръжката на самолетите Pilatus на обща стойност малко над 14,8 млн. швейцарски франка (около 25,4 млн. лева).

Борд 665 аварира на 29 ноември 2010 г. при излитане от авиобаза Долна Митрополия. Тогава отказа електронната система, която контролира стъпката на витлото, което оставило самолета почти без тяга. Двучленният екипаж решава да предприеме веднага аварийно кацане, а не да се катапултира.

Самолетът се приземява на грунтовата полоса паралелно с асфалтовата писта в Долна Митрополия. Машината е с тежки повреди по крилото, колесника, двигателя и витлото, а екипажът е без сериозни наранявания.

Снимки: Михаил Йорданов

Свързани теми

Предишна публикация
Китай разработва два нискозабележими ударни самолета
Следваща публикация
Стартират законови промени заради концесията на летище София
2K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Diamond Aircraft тества нов учебен самолет

Австрийският самолетостроител Diamond Aircraft Industries GmbH е изпълнил първи полет на нов турбовитлов учебно-тренировъчен самолет DART-550. Машината е полетяла през май 2018 г., но от компанията не дават точна дата.

Няма достатъчно желаещи да стават военни пилоти в България

Националният военен университет (НВУ) не е успял да запълни бройките по специалност „летец-пилот” в кампанията за учебната 2018/2019 г. Това става ясно от заповед на началника на университета от 3 август 2018 г.

Малайзия търси лек боен самолет

Малайзия планира да стартира конкурс за придобиването на лек боен самолет, който също така да бъде използван и в качеството му на учебно-тренировъчна машина за напреднало и преходно изтребително обучение. Това е съобщил генерал Афенди Буан, командващ Кралските малайзийски ВВС, цитиран от AIN.

Новата генерация за стари клиенти

Когато на 12 октомври 2018 г. чешката самолетостроителна компания Aero Vodochody (“Аеро Водоходи“) представи най-новият си продукт – учебно-тренировъчният самолет L-39NG – малко специалисти вероятно са обърнали внимание на появата на първият представител на една изцяло нова категория машини, заемащи нова ниша.

Меню