Стартират законови промени заради концесията на летище София

656 прочитания

Министерство на транспортна инициира промени в Закона за концесиите с цел разширяване на кръга от потенциални кандидати за концесията на летище София. Предложенията на транспортното ведомство са качени на сайта strategy.bg за обществено обсъждане.

Предложенията за промяна в закона са по три линии – за безкрайната солидарна отговорност, обезщетенията при прекратяване на концесионния договор, начина на разрешаване на спорове между страните по концесионния договор.

Според сега действащият закон, който бе приет в началото на 2018 г., всички участници в един консорциум носят безкрайна отговорност в него, независимост от дялът им. Проблемни са и текстовете за дължимите обезщетения при предсрочно прекратяване на концесията. Сега действащата формула за тяхното изчисляване е практически неприложима. Изчиства се и евентуалния казус с възникване на спор между държавата и концесионера и се предлага тези спорове да се решават в арбитражен съд.

В мотивите си Министерство на транспорта посочва, че тези проблемни моменти са създавали несигурност и са били изтъквани, като потенциално проблемни области за евентуалните кандидати за концесията на летище София.

Последното удължаване на срока за концесията – от 5 февруари на 3 април, бе направено основно с идеята да се даде достатъчно време на държавата да коригира проблемните моменти в Закона за концесиите.

Общественото обсъждане на предлаганите промени е до 22 февруари, след което законовите промени трябва да се вкарат в Народното събрание за осбъждане в ресорните комисии и гласуване в пленарна зала. Не е ясно дали това може да стане факт до началото на април, но транспортният министър Росен Желязков вече каза, че е възможно срокът за подаване на оферти да бъде удължен още веднъж.

До момента има трима официално обявени кандидати – Manchester Airports Group заедно с Beijing Construction and Engineering Group International, операторът на летището в Барселона – AENA aeropuertos, в партньорство с австралийския фонд First State, и индийската инфраструктурна компания GMR Group. Очаква се поне още двама или трима кандидати.

Свързани теми

Предишна публикация
PC-9M борд 665 се върна след основен ремонт в Швейцария
Следваща публикация
Стартира пролетната кампания за набиране на ръководители на въздушното движение
656 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Откриват нов ремонтен център на летище София

Нов център за техническа поддръжка се открива на летище София. Той е плод на съвместните усилия на българската авиокомпания „Роуз еър“ и българската компания „Глоубъл мейнтенънс“.

Валидираха пощенска марка по случай 50-годишнината на РВД

Пощенска марка по случай 50-годишнината на ДП РВД беше валидирана днес, 15 февруари 2019 г., от министъра на транспорта Росен Желязков, зам.-министъра Димитър Геновски, Генералния директор на РВД Георги Пеев и главния изпълнителен директор на „Български пощи“ Деян Дънешки.

Неясноти около концесията на летище Пловдив

Изтекъл ли е срокът за подписване на договора за концесия на летище Пловдив или не е? На този въпрос все още не е получен ясен отговор, въпреки разнопосочната информация, която се върти в общественото пространство.

В Пловдив се появиха част от бъдещите концесионери на летището там

Делегация от китайския холдинг HNA Group, част от консорциума одобрен за концесионер на летище Пловдив, направи първата си визита на аеропорта. Делегацията се срещна и с представители на местната власт в Пловдив. Това стана днес, 15 май 2018 г.

Меню