Airbus прекратява програмата A380

795 прочитания

Европейският самолетостроител Airbus обяви днес, 14 февруари 2019 г., че спира програмата A380, а последният четиридвигателен гигант ще бъде доставен през 2021 г.

Решението бе обявено веднага, след като стана ясно, че основният клиент на A380 дубайската авиокомпания Emirates намалява поръчките си от 162 на 123, като за доставка остават точно 14 машини.

„В резултат на това решение на Emirates и при липса на поръчки от други компании, Airbus ще спре да доставя модела A380 от 2021 г.”, се казва в съобщението на самолетостроителят.

Отказът на Emirates от 39 самолета фактически представлява отказване от всички 20 машини (плюс още 16 опции), които бяха договорени през февруари 2018 г. и отказване от други 19 самолета, които бяха поръчани по-рано.

Загубата за Airbus не е тотална, защото Emirates трансформират поръчките си в по-малките модели A330 и A350, като поръчва 40 броя A330-900 и 30 броя A350-900.

Решението на Airbus идва след повече от година разнопосочни сигнали относно бъдещето на самолета, както и откровени изказвания от страна на Airbus, че бъдещето на проекта не е сигурно.

Singapore Airlines стана стартов оператор на A380 през октомври 2007 г., но авиокомпанията показа и това как интересът към модела се изпарява бързо, като спря от полети някои от най-рано доставените самолети, които от своя страна имаха проблем да намерят нов клиент и в крайна сметка бяха дадени за нарязване.

Към края на януари 2019 г. A380 имаше 313 твърди поръчки от които бяха доставени 234. Реалността обаче показва, че Airbus ще произведе не повече от 251 машини. След промяната в поръчките си Emirates чака доставка на още 14 самолета. Други три трябва да бъдат получени от японската авиокомпания ANA. Остават още 20 поръчки за лизинговата компания Amedeo, която малко по-късно днес обяви, че се отказва от тях.

От Airbus съобщават, че прекратяването на производството на A380 ще засегне 3000 – 3500 работници на компанията във Франция, Германия и по-малка степен Испания и Великобритания. За повечето от тях ще бъде намерено ново назначение в компанията.

Акциите на Airbus отбелязаха покачване с почти 5%, след като инвеститорите си отдъхнаха, че компанията се отървава от воденичния камък A380, който почти не носеше печалба за самолетостроителя.

Свързани теми

Предишна публикация
Airbus ще сглобява 63 броя месечно от семейството A320 през 2021 г.
Следваща публикация
Lockheed Martin се похвали, че новият завод за F-16 е почти готов
795 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Германия ще търси по-бърза замяна на Tornado

Германия е запитала потенциалните доставчици на заместник на изтребителите-бомбардировачи Tornado, за възможностите им за доставка преди 2025 г. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

Airbus получи 120 поръчки за A220

Европейският самолетостроител Airbus е получил общо 120 твърди поръчки за двудвигателния тяснофюзелажен лайнер A220. Това обяви компанията непосредствено след Нова година, като сделките са били финализирани в края на декември 2018 г.

Boeing 787-10 получи типов сертификат

Авиолайнерът Boeing 787-10 получи типов сертификат за летателна годност от Федералната авиационна администрация на САЩ. Това е станало на 22 януари 2018 г. и отваря пътя към вкарване на модела в търговска експлоатация.

Airbus заплаши, че може да се изтегли изцяло от Великобритания при твърд Brexit

Изпълнителният директор на Airbus Том Ендерс директно заяви, че е е много вероятно компанията му да се изтегли изцяло от Великобритания ако се стигне до излизане от ЕС без договор (т.нар. твърд Brexit). Това се казва в нарочно видеообръщение, което публикуваха от самолетостроителя.

Dassault и Airbus в съперничество за това, кой ще бъде лидер в разработката на новия европейски изтребител

Европейските самолетостроителни компании Airbus и Dassault вече започват да си съперничат за това, коя от тях ще поеме водещата роля в проекта за създаване на европейски изтребител от следващо поколение. Това съобщава Reuters.

Франция и Германия одобриха първоначалното финансиране на FCAS

Правителствата на Франция и Германия одобриха първоначалното финансиране на проекта FCAS, който предвижда създаването на система от системи за осигуряване на въздушно превъзходство. Съобщението за това бе публикувано от Airbus в късните часове на 12 февруари 2020 г.

Меню