Boeing пенсионира двата си T-33

302 прочитания

Самолетостроителят Boeing пенсионира двата си T-33, които натрупаха 66 години служба, от които над 40 в компанията. Това стана вчера, 4 декември 2020 г.

Двата самолета, които носят имената “Red Bird” (N109X) и “Blue Bird” (N416X) се отправиха към гробището за стари самолет, след прощален полет над заводите на Boeing в района на Сиатъл. Двете машини се използваха от компанията в ролята им на „chase plane” – машина, която придружава друг самолет по време на изпитателен полет. От борда му, освен, че се следи как работи тествания самолет, може да се правят и фотографии и видео.

Точно в такава роля служиха четири десетилетия двата T-33, които са придружавали всички нови типове на Boeing в първите им полети от 1981 г. насам.

T-33 на Boeing в типичната им роля

И двата T-33 са произведени в Канада от Canadair като T-33AN (канадско означение CT-133 Silver Star Mk 3) през 1954 г. “Red Bird” служи в Кралските канадски ВВС до 1965 г., когато е продаден на цивилен и получава канадската цивилна регистрация CF-SJZ. Година по-късно е купен в САЩ, където и получава настоящата си регистрация. Boeing го купува през 1976 г. “Blue Bird” е на военна служба в Канада до 1970 г., след което е продаден на цивилни в Канада, а през 1973 г. попада в САЩ. Boeing го купува през 1980 г.

Първият нов самолет, който двата T-33 придружават по време на първия му полет е Boeing 767 (първи полет 26 септември 1981 г.).

От компанията обясняват решението си да пенсионират двата T-33 с напредналата им възраст и трудностите, които компанията среща при поддръжката им. От Boeing вече се оглеждат за самолет с еквивалентни характеристики, който може да поеме същите задачи.

Последният нов самолет, който двата T-33 придружават в първия му полет ще остане полетелият през януари 2020 г. Boeing 777-9.

Двуместният учебно-тренировъчен T-33 прави първи полет през март 1948 г. Машината се базира на ранния реактивен изтребител P-80. Произведени са над 6500 броя, които са били на въоръжение в десетки страни, за повечето от които става първия реактивен самолет на въоръжение.

Свързани теми

Предишна публикация
Почина легендарният Чък Йегър
Следваща публикация
Втори F-117 е бил поразен над Югославия през 1999 г.
302 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Boeing се защитава след съмнения в качеството на работа на втората линия за 787

Самолетостроителят Boeing се хвърли в защита, след като статия в авторитетния вестник New York Times описва втората линия за сглобяване на модела 787, като страдаща от тежки проблеми в качеството на работа. Това пише Flightglobal.

30 години МиГ-21бис в България

В началото на 80-те МиГ-21 вече не е най-способният български изтребител, но остава най-многобройният през цялото десетилетие, с нови попълнения на авиопарка. През 1978 г. в ПВО и ВВС постъпва първата ескадрила прехващачи МиГ-23 от варианта МФ, допълнени от варианта МЛА през 1982 и МЛД през 1984–1985 г. в 18-и иап в Доброславци. Превъоръжаването с бойни самолети от трето поколение за изтребителната авиация обаче свършва дотук, защото се оказва прекалено скъпо начинание. За да се компенсира недостигът на качеството, се налага да се заложи на количеството, при това на изключително ниска цена.

Япония избира партньор за създаването на новия си изтребител

Япония трябва да избере през тази година партньор, с който да създаде своя нов боен самолет, като колебанията са между САЩ и Великобритания. Това пише водещия японски англоезичен вестник Nikkei Asian Review.

Мароко купи AH-64 Apache

Мароко е подписало сделка за покупката на 24 щурмови вертолети AH-64E Apache. Новината бе съобщена…

Boeing тества спасителната система на Starliner

Boeing успешно тества спасителната система на своя космически кораб CST-100 Starliner. Това стана днес, 4 ноември 2019 г. По време на теста, обаче се появи проблем с парашутната система на кораба.

Меню