Lockheed очаква българските F-16 да бъдат доставени през 2023 г.

1K прочитания

Lockheed Martin, производител на F-16, очаква първият български F-16 да бъде доставен в страната ни през 2023 г. Това заяви за АЕРО Джеймс Робинсън, директор бизнес развитие в компанията.

Според Робинсън, ако договорът между правителствата на САЩ и България, за придобиването на осем броя F-16 Block 70, бъде подписан до края на юли 2019 г., то първите доставки могат да станат факт през 2023 г. Той обаче не посочи по кое време на годината може да стане доставката, тъй като това трябвало да бъде тепърва договорено. Според него първите два изтребителя можели да са готови в първата половина на годината, но те ще се използват за обучение на инженерно-техническия състав в САЩ.

„Доставката ще отнеме приблизително четири години, но това зависи не само от договора между двете правителства, но и договорите, които американското правителство ще сключи с нашата компания, от което реално зависи, кога ние ще започнем да произвеждаме самолетите”, уточнява директорът бизнес развитие на Lockheed Martin.

Робънсън подчерта, че е от критична важност договорът да се подпише възможно най-бързо за да започне изпълняването му.

Той каза още, че първо в България ще пристигнат два самолета, последвани от още четири и накрая последните два, които са се използвали за обучение. Според него, цялата доставка може да стане факт в рамките на 2023 г., но това също трябва да се потвърди в рамките на преговорите.

Робинсън разказа, че обучението на българските пилоти трябва да започне през 2021 или 2022 г., зависимост от нивото на тяхната подготовка, за да може те да са готови да поемат българските F-16. Тренингът ще се извършва на американски изтребители F-16 в САЩ.

Директор бизнес развитие в Lockheed Martin казва още, че очаква през юни правителството на САЩ да даде LOA (Letter of Offer and Acceptance – обвързваща оферта), като посочи, че правителството прави всичко възможно да даде отговор на българския LOR (Letter of Request – писмо с искане за обвързваща оферта) в рамките на около четири месеца. България изпрати въпросното искане на 22 февруари 2019 г.

Джеймс Робинсън посочи, че в момента има сериозен интерес към F-16 Block 70, като в последните седмици Мароко и Тайван са пуснали LOR до правителството на САЩ за евентуални покупки на типа. Той смята, че компанията му ще има достатъчен капацитет да отговори на всички тези поръчки, дори ако те се реализират едновременно.

„Официалното откриване на завода в Грийнвил, Южна Каролина ще бъде следващия месец. Всичко е вече на мястото си и в момента преминаваме през последни тестове и обучения за работниците. Производството на първия F-16 за Бахрейн ще започне това лято с очаквана доставка през 2021 г.”, разказа още Робинсън и каза още, че първоначално ще се сглобява по един самолет месечно, но скоро след това ще се премине към две машини месечно.

Той очаква производството на F-16 Block 70 да продължи поне още 10 години, което според него ще позволи безпроблемно България да купи още осем изтребителя от същия тип в бъдеще.

Робинсън уточни още, че в България се предлага Block 70, който се задвижва от двигател General Electric F110, след като компанията е преценила, че за нас той е по-добра опция от двигателя Pratt & Whitney F100, който задвижва Block 72.

Свързани теми

Предишна публикация
Каракачанов се надява все още на това F-16 да се доставят за три години
Следваща публикация
САЩ спряха от полети Boeing 737 Max
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Захариева: Правителството не се меси в избора на изтребител

Министърът на външните работи и вицепремиер Екатерина Захариева заяви, че правителството няма да се меси в избора на нов изтребител и той зависел от експертната комисия. Това каза тя днес, 14 декември 2018 г. след среща със заместник-държавния секретар на САЩ Джон Съливан, който е на посещение у нас.

Лед по пистата попречи на румънските F-16 да се включат в парада по случай националния празник на страната

Силно заледената писта на авиобаза Фетещ е попречил на румънските изтребители F-16 MLU да се включат във военния парад по случай националния празник на северната ни съседка 1 декември. Това съобщава местното авиационно издание Aviatia Magazin.

„Комисията „Gripen” ще приключи работа до края на месеца

Временната парламентарна комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет ще приключи работата си до 28 септември 2017 г. Това заяви пред радио „Фокус” нейния председател Емил Христов.

Меню