Израелската компания Elta, част от държавната корпорация IAI (Israel Aerospace Industries), представи днес, 16 април 2019 г., своето портфолио от наземно базирани 3D радари.
Презентацията започна с кратко представяне на IAI от регионалния маркетингов директор Шмуел Харпаз, който спомена за над 16 000 служители и огромните проекти, в различни области на аерокосмическата индустрия, с които се занимава компанията му.
Моше Манор, полковник от резерва, който работи в отдела за наземни и морски радари на ELTA, представи не само радарното портфолио на компанията си, но и изнесе доста интересна лекция за това, как радарната картина влияе на съвременното бойно поле.
За съжаление, единственият офицер от ВВС, който присъстваше на презентацията бе командирът на военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков.
Манор, който в момента, като резервист е щурман-оператор на AWACS в израелските ВВС, а последното му назначение в израелската армия е било командир на базата за командване, управление, комуникация и наблюдение, подчерта че компанията му има доставени наземни радари в две НАТО-вски страни – САЩ и Канада и че Чехия също е избрала техни радари, но все още там няма договор. Той се очаквал в лятото на тази година.
Манор също така заяви, че ELTA има огромен опит и заради това, че наземните ѝ радари се използват при реални операции в Израел и могат да се справят с широк кръг от заплахи – от малки дронове и снаряди, през големи безпилотни самолети и противникови самолети, до балистични ракети.
ELTA основно демонстрира флагманът си при наземните радари – ELM-2084, който е голям AESA наземен трикоординатен радар, който се предлага, както във фиксирана, полуфиксирана и в мобилна версия, плюс че може да бъде с пълни възможности или олекотен вариант. Радарът може да открива въздушни цели на дистанция от 475 km и да обработва над 1100 цели едновременно. Може да се използва и за контраартилерийска работа, като с точност определя местата на противниковите артилерийски или ракетни установки.
За запълване на дупки в радиолокационната картина, Моше Манор представи по-малкия мобилен радар ELM-2138AD, който също се предлага в олекотена или пълна версия. Манор не пропусна да отбележи, че компанията му създава и други сензори, които помагат за изграждането на въздушна картина, включително пасивни сензори за радиоелектронно разузнаване и оптико-електронни сензори.
ELM-2084 и ELM-2138AD могат да бъдат използвани, както в качеството си на чисто обзорни радари, така и да бъдат впрягани с наземни зенитно-ракетни комплекси.
Монор подчерта, че ако компанията му реализира продажби в България, то тя би желала да работи в тясно сътрудничество с местната индустрия.
В приетата през 2015 г. Програма за развитие на отбранителните способности до 2020 г. е заложена програма за покупка на нови наземни трикоординатни радари. ВВС смята, че има нужда от поне шест нови радари, част от които да са мобилни. Стойността на подобна програма ще надхвърли 150 млн. лева, но за сега няма инвестиционен план за нея.
Както спомена и Моше Манор, дори и да имаш най-добрите изтребители, ако нямаш добра картина на въздушното пространство, нямаш нищо. По подобни причини из етажите на МО се разсъждава, че новите наземни радари трябва да дойдат около пристигането на новите изтребители. А това значи и ускоряване на програмата за покупка на наземните радари. От тази гледна точка, ELTA са първите заявили желание да продават у нас, но далеч няма да са единствените.