Ирак получи всички поръчани F-16

1K прочитания

На 3 май 2019 г. в иракската авиобаза Балад, край Багдад, се приземи последната многоцелеви изтребители F-16C/D Block 52, които ВВС на Ирак поръчаха в началото на десетилетието.

През 2011 и 2012 г. на два равни транша, бяха поръчани общо 36 машини (24 едноместни и 12 двуместни), заедно с обучение, наземно оборудване и сериозен пакет въоръжение. Сделката бе на стойност от $6,5 млрд., а доставките трябваше да станат факт между 2014 и 2017 г. Изтребителят трябваше да стане първият пълноценен боен самолет за възстановените иракски ВВС.

Първият иракски F-16 (двуместен F-16D с борден номер IAF-1601) полетя за първи път от заводското летище на Lockheed Martin във Форт Уърт, Тексас на 2 май 2014 г. Церемонията по предаването на самолета на Ирак стана факт на 5 юни същата година, а доставката на самолетите се очакваше до края на годината.

Това обаче не се случи, след като Ирак изпадна в състояние на гражданска война срещу т.нар. „Ислямска държава”, която в средата на 2014 г. овладя значителни части от страната и дори заплашваше столицата Багдад, както и авиобазата Балад, където трябваше да се базират иракските F-16.

В резултат на това първите четири иракски F-16 пристигнаха в страната едва през юли 2015 г., като в най-тежките етапи от боевете срещу „Ислямска държава” иракските сили разчитаха на чужда въздушна мощ и на малкия брой Су-25, които бяха спешно доставени през лятото на 2014 г.

Доставките на F-16 в Ирак, обаче продължаваха да се бавят от политически сътресения в страната, инциденти със самолета и проблематично обучение. В крайна сметка, на 3 май тази пристигат последните пет машини, след като в началото на април бяха доставени други шест.

Така от юни 2015 до май 2019 г. в Ирак са получени общо 32 изтребителя F-16 от договорените 36. Други два самолета катастрофираха по време на обучението на иракските пилоти в САЩ. При двата инцидента загинаха двама иракски пилоти. Други два F-16 ще останат в САЩ, където ще се използват за обучение на нови иракски пилоти.

Междувременно, Ирак получи през ноември 2017 г. последният F-16 произведен на линията във Форт Уърт. Производството на типа след това се премести в Грийнвил, Южна Каролина и се очаква да се възстанови в края на тази година.

Иракските F-16C/D Block 52 са значително опростени и понякога се наричат F-16IQ. Вместо модерните ракети за въздушен бой AIM-120 и AIM-9X, иракските машини са въоръжени с остарелите AIM-7M-F1/H Sparrow и AIM-9L/M-8/9 Sidewinder. Въоръжението „въздух-земя” се ограничава до ракети AGM-65D/G/H/K Maverick и лазерноуправляеми бомби от серията Paveway II. Не се предижда доставката на модерни GPS насочвани боеприпаси.

Освен остарялото въоръжение иракските F-16 не притежават военни GPS системи (тоест няма да притежават военните кодове за системата), системата им „свой-чужд” също ще е с ограничени параметри.

Преди гражданската война от 2014 г. Ирак имаше намерение да купува още F-16 и да докара общия брой на изтребителя до 96, но по всичко личи, че тези планове вече не са актуални, тъй като страната взима доста по-скромен път в развитието на бойната си авиация.

Свързани теми

Предишна публикация
В Румъния е открит катастрофирал Ка-26 без регистрация
Следваща публикация
Катастрофата със Суперджет 100 поставя фокуса на процедурите по евакуация
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Каракачанов: Цените на F-16 не ни удовлетворяват, преговорите продължават

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че част от ценовите предложения свързани с покупката на изтребителите F-16 не удовлетворяват българската страна, преговорите продължавали, но на масата стояли всички възможни опции, включително прекратяване на проекта и преговори с други. Това каза той днес, 14 май 2019 г., в ефира на БНР.

УКРИНМАШ обжалва решението на КЗК пред ВАС

Украинската държавна компания УКРИНМАШ обжалва решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за отказ за налагане на временна мярка „спиране” на процедурата за възлагане на обществена поръчка за поддръжка на изтребителите МиГ-29. Обжалването е пред Висшия административен съд (ВАС).

Меню