Airbus все пак разглежда нови модификации на A321neo

14 прочитания

Европейският самолетостроител Airbus все пак работи по подобрен A321neo, който да парира новия малък широкофюзелажен самолет, който разработва Boeing в момента. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

Новата модификация на A321neo ще се нарича A321XLR и е част от мерките на Airbus за спечелването на превъзходство на базара на пътнически самолети с вместимост 200 – 270 пасажера и далечина на полет от порядъка на 6000 – 9000 km. Тази ниша се оценява на стотици милиарди в следващите 20 години.

A321XLR ще носи повече гориво от сега изпитвания A321LR (на снимката), който от своя страна може да прелита 7400 km. Новата модификация ще бъде насочена основно към превозвачите от Северна Америка, а техните поръчки може да са решаващи за това, дали Boeing ще стартира новия си проект.

От Airbus са отказали официални коментари.

Европейският самолетостроител доминира в долния край на пазарната ниша за самолети с капацитет от 200 – 270 места благодарение на A321neo, но Boeing твърдо е господар на горния край на нишата със своя модел 787.

Boeing в момента проучва възможността да стартира малък широкофюзелажен самолет, който да превозва 220 – 270 пасажери, но да има икономия на експлоатацията близка до тази на тяснофюзелажните лайнери A320 и 737.

Airbus стартира A321LR през януари 2015 г. и след това стана ясно, че работи по поне две опции за допълнително удължаване на A321 и поставяне на нови и по-мощни варианти. Единият вариант предвиждаше самолетът да получи ново композитно крило. И двата варианта предвиждаха поставянето на 6 – 12 нови кресла.

През април 2018 г. Airbus тихомълком спря работата по тези проекти, най-вече поради проблеми с производството на поколението A320neo и неяснотите около проекта на Boeing.

Това решение поляризира анализаторите на авиационната индустрия. За едни, то бе добро, тъй като принуждава Boeing първи да свали картите си, но според други, Airbus не прави достатъчно да защити печелившия си модел A321 и да му осигури достатъчно бъдеще.

A321XLR няма да има удължен фюзелаж или аеродинамични подобрения, а ще се съсредоточи изцяло върху увеличаване на горивния запас на самолета. Около първия полет на A321LR, който има максимална излетна маса от 97,5 тона, стана ясно, че Airbus работят по вариант с максимална излетна маса от 100 тона. Вероятно тази разработка ще легне в основата на A321XLR.

Свързани теми

Предишна публикация
Франция ще има водеща роля в проекта FCAS
Следваща публикация
Премиерът заговори за съвместно „самолетостроене” с Израел
14 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Airbus се цели в 700 доставки през тази година

Европейският самолетостроител Airbus се надява на това да доставки над 700 пътнически самолета през 2017 г. Това е заявил оперативният директор на компанията Фабрис Бриже в интервю за френския вестник Les Echos, цитиран от Reuters.

Airbus се отказва от подобрения по A320neo

Airbus се отказва от плановете си за подобрения по фамилията A320neo в опит да се противопостави на новия проект на Boeing за авиолайнер насочен към средния пазарен сегмент. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

IAG се оплака от високата цена на A380

Авиационният холдинг International Airlines Group (IAG) се оплака, че цената за придобиване на Airbus A380 е твърде висока и това обезсмисля всякакви планове за придобиването на допълнителни машини от този тип. Това е заявил изпълнителният директор на холдинга Уили Уелш.

Airbus има близо 100 A320neo за които чака двигатели

До края на юни европейският самолетостроител Airbus ще произведе около 100 броя самолети от семейството A320neo, за които няма двигатели. Това е заявил Гиьом Фури, президент на Airbus Commercial Aircraft, цитиран от Aviation Week.

Меню