Финансовият министър заяви, че България може да си позволи да плати изтребителите накуп

1K прочитания

Финансовият министър Владислав Горанов заяви, че ако не се постигне споразумение за разсрочено плащане България може да си позволи да плати осемте F-16 накуп, като определи цената от 2 млрд. лева, като голяма, но покупката на изтребители била нужна. Това каза той днес, 7 юни 2019 г., пред журналисти.

„Разбира се, преговорите са „правителство-правителство”, но американската военна индустрия има много строги правила. Ние до сега не сме правили сделка с тях и не може да се възползваме от преференциите си, които те имат с обичайните си партньори. Ако не успеем да постигнем разсрочено плащане, можем ако преценим и еднократно плащане”, обяснява Горанов.

Преди месец, премиерът Борисов намекна същото – че сделката може да бъде платена накуп, като според него парите били налични и вече заделени. Бюджетният излишък, който се култивира всяка година, към началото на май е бил 2,7 млрд. лева и вероятно финансовият министър и премиерът говорят за похарчването му.

„2 млрд. са доста пари, но след като това е приоритет и сме членове на НАТО, вероятно и това усилие трябва да бъде направено”, коментира още министърът на финансите.

Той каза още, че течащите преговори в момента имат за цел достигане на оптимална цена, а избраният F-16 бил оптимално решение, на фона на приоретизацията на модернизацията на армията и нуждата от закупуване на нов боен самолет.

Свързани теми

Предишна публикация
Сръбски МиГ-29 пристигнаха в Граф Игнатиево
Следваща публикация
Министър Каракачанов: Шансът да няма сделка за F-16 е 25%
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

С гласовете на ГЕРБ, ДПС и ВМРО Парламентът одобри преговорите за F-16

След ожесточен дебат и максимална мобилизация от страна на ГЕРБ, Народното събрание даде разрешение на правителството да води преговори за покупката на нови F-16, без да се съобразяват с ограниченията от Проекта за инвестиционен разход от миналата година. Това стана днес, 16 януари 2019 г.

Какво обсъждаше „Комисията „Gripen” на последното си заседание

На 20 септември 2017 г. се състоя шестото и последно заседание на Временната комисия за проучване на изпълнението на процедурата по избор на нов боен самолет. На заседанието бе обсъден окончателния доклад за работата на комисията.

Договорът за демонстратора в рамките на проекта FCAS ще бъде подписан през януари 2020

Франция и Германия са се договорили за детайлите по съвместната им програма за създаване на боен самолет от следващо поколение, в рамките на проекта FCAS (Future Combat Air System) и през януари се очаква сключване на договор за създаване на технологичен демонстратор. Това е заявил изпълнителният директор на Dassault, цитиран от Reuters.

Гърция продължава преговорите за модернизация на част от своите F-16

Гръцкото правителство продължава да преговаря със САЩ и Lockheed Martin за модернизация на част от своите изтребители F-16 и се очаква в близки срокове да се вземе окончателното решение за вида и обема на модернизацията. Това съобщава гръцкия вестник Kathimerini.

Меню