Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че президентът Румен Радев е могъл да помогне за реализацията на договора за F-16, а не само да го критикува. Това военният министър каза днес, 29 юни 2019 г., цитиран от БНР.
„Президентът можеше чрез ранга, който заема, да потърси контакт със своя американски колега и ако има някакви съображения, да ги каже и да помогне малко в този процес, защото е лесно да критикува, трудно е да се върши работа“, каза министър Каракачанов.
Снощи в интервю за БНТ1 президентът Радев се отдаде на задълбочена критика по отношение на предстоящата сделка за покупката на осем F-16.
Каракачанов каза още, че цената на сделката е 2,2 млрд. лева, а не 3,2 млрд., както бил заявил Радев. Военният министър, обаче отново не посочи дали тази сума е с или без ДДС. Изказването на Радев, която той направи снощи, бе на база ценовото предложение, което бе оповестено на Конгреса на САЩ и бе за 2,93 млрд. лева и добавя данък добавена стойност към него. Президентът заяви, че това е реалната цена на поисканото от България, а след това правителството е орязало значително пакета, за да се стигне до сегашната оферта.
Министърът на отбраната фактически не коментира тежките обвинения за орязан пакет и значителни бъдещи разходи, които трябва да се направят по изтребителите МиГ-29, като само се ограничи до това да каже, че преговорният процес не е прост.
„Аз не знам от къде излезе този един милиард лева, по принцип самият преговорен процес, независимо за каква техника е, не е проста работа. Ако беше лесно, самият президент Радев, още когато беше командващ на ВВС, щеше да реши проблема. Само че той не се решава вече 10-12 години, сега сме на крачка да сключим договор“, коментира още военният министър.
Каракачанов се презастрахова, като с половин уста заяви, че имало неща по договора, които не му харесвали и той вече бил изказал тези си опасения.
Според военния министър, било възможно до края на юли да има договор за покупка на осемте F-16.
„Ние ще направим своя доклад до Министерския съвет, той трябва да вземе решение и да го вкара в Народното събрание. Парламентът ако одобри това предложение, до края на юли той може да се сключи“, разясни министърът.