Airbus и Boeing вероятно ще се оттеглят от канадския изтребителен конкурс

1K прочитания

Airbus и Boeing вероятно ще се оттеглят от участие в изтребителния конкурс, който Канада смята да проведе, тъй като компаниите са уверени, че условията му са нагласени в полза на F-35. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

В момента за участие се готвят Airbus с Eurofighter, Boeing със Super Hornet, Saab с Gripen E/F и Lockheed Martin с F-35A. Източниците на Reuters заявяват, че и трите компании, които са потенциални конкуренти на F-35 са изразили неофициално притеснения от начина по който се управлява конкурса и вкарването в него на изисквания, които са в полза на F-35.

Boeing и Airbus вече са отправили до канадското правителство официални протестни писма, в които заплашват, че няма да участват в конкурса. Няма информация Saab да са оправяли подобни заплахи.

Още през миналата есен Dassault отказа да участва в процеса със своя Rafale, тъй като компанията не смяташе, че има условия за честен конкурс, поради наличието на изисквания, които явно фаворитизират покупката на изтребители от САЩ.

Канада вече повече от десетилетие се опитва да купи нови изтребители за замяна на остарелите CF-18 (F/A-18A/B). Очакваше се следващата седмица страната официално да пусне запитване за даване на обвързващи оферти за покупката на 88 многоцелеви изтребители, чиято доставка трябва да стартира през 2025 г.

От канадското МО са потвърдили за Reuters, че поне един потенциален участник е изразил официален протест за начина по който се провежда процедурата, но са отказали да влизат в детайли.

Reuters не са получили коментар от Airbus и Boeing.

Канада е участник в програмата JSF от най-ниското ниво 3. През 2010 г. страната обяви, че ще купи 65 броя F-35A без да провежда формален конкурс и без да сравнява изтребителя с други опции. Решението бе подложено на тежка критика, включително и от Сметната палата на страната. Така въпреки, че F-35 бе формално избран, не бе направена реална поръчка за него.

През 2015 г. на власт дойде кабинета на Джъстин Трюдо, който обеща да анулира избора на F-35 и да купи по-евтин и по-подходящ за Канада боен самолет. Трюдо, обаче остави страната си в проекта JSF, постепенно смекчи тона си към F-35 и в крайна сметка бе взето решението изтребителят да участва в един бъдещ конкурс.

Свързани теми

Предишна публикация
Димитър Стоянов: САЩ ни предупредиха да не режем пакета на F-16
Следваща публикация
Румънският парламент разреши покупката на още пет F-16, мисли се и за F-35
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Заместник-министър Запрянов: Истинското договаряне ще е след избора на платформа

Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов заяви, че истинските преговори по придобиването на нов боен самолет, ще започнат след като бъде посочен, кой е предпочитания кандидат. Тогава щели да станат ясни всички детайли по цените, сроковете за доставки и условията. Това заяви той днес, 21 ноември 2018 г.

30 години МиГ-21бис в България

В началото на 80-те МиГ-21 вече не е най-способният български изтребител, но остава най-многобройният през цялото десетилетие, с нови попълнения на авиопарка. През 1978 г. в ПВО и ВВС постъпва първата ескадрила прехващачи МиГ-23 от варианта МФ, допълнени от варианта МЛА през 1982 и МЛД през 1984–1985 г. в 18-и иап в Доброславци. Превъоръжаването с бойни самолети от трето поколение за изтребителната авиация обаче свършва дотук, защото се оказва прекалено скъпо начинание. За да се компенсира недостигът на качеството, се налага да се заложи на количеството, при това на изключително ниска цена.

Красимира Стоянова: Внушенията за корупция и лобизъм са абсолютно неверни

Красимира Стоянова, вицепрезидент на Saab за Централна и Източна Европа дава интервю за сайта „Епицентър”, в което говори последните развития в България през погледна на компанията ѝ.

Меню