Индонезия преговаря за Rafale

186 прочитания

Индонезийското правителство преговаря с Франция за покупката на многоцелеви изтребители Dassault Rafale. Това е казал френският министър на отбраната Флоранс Парли в телевизионно интервю излъчено на 3 декември 2020 г.

Парли е казала, че преговорите са достатъчно напреднали и се касае за доставка на 36 изтребителя. Тя не е дала друга информация, освен че ако сделката се осъществи, това ще е отлична новина за френската аерокосмическа индустрия.

Новината бе съобщена малко преди това и от френския бизнес вестник La Tribune. Той се позовава на няколко собствени източници, но говори за 48 броя Rafale и твърди, че индонезийската страна иска бързо да финализира договора.

Ако тези намерения се реализират, то това ще е нов успех за френския изтребител. Припомняме, че вече бяха продадени 36 броя за Индия, 24 за Катар и 24 за Египет. Отделно, съвсем скоро ще се сключи договор с Гърция за 18 машини (12 от които ще са употребявани).

По-интересно е, че ако Индонезия действително подпише договор за Rafale и то за 36 броя, това вероятно ще сложи край на дългите години хаотични търсения на нови бойни самолети, в които се е впуснала страната.

През 2017 г. Индонезия се споразумя за покупката на 11 броя Су-35 и дори подписа договор за $1,1 млрд. Той, обаче така и не е преведен в изпълнение. Точните причини за това не са известни, но се предполага, че страната се опасява от американски санкции по линия на закона CAATSA (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act), в рамките на когото могат да се наказват държави извършващи големи оръжейни сделки с Русия. Официално, Индонезия не се отказала от придобиването на Су-35.

През миналия ноември стана ясно, че страната проучва възможността да купи две ескадрили F-16 Block 70/72. Освен това, през тази година стана ясно, че индонезийското правителство официално е отправило питане за покупка на 15-те употребявани австрийски Eurofighter.

За да е хаосът пълен, официално Индонезия участва в корейския проект KF-X, за създаване на изтребител от ново поколение. Тя трябва да поеме 20% от разходите по проектирането и изпитанията и да купи 48 машини. От 2017 г. насам, обаче индонезийците не правят вноски по проекта и няма яснота какви са реалните им намерения за него.

Индонезийските ВВС днес изглеждат повече от шарено. Страната има 10 броя F-16A/B, някои от които са модернизирани до стандарта MLU, 23 броя F-16C/D Block 32 (част от които са модернизирани до нивото на Block 52), пет Су-27СКМ, 11 Су-30МК2 и 23 броя от леките изтребители Hawk Mk.209. Отделно има и по 15 учебно-бойни KAI T-50i и турбовитлови Super Tucano.

Свързани теми

Предишна публикация
Тайван планира да получи още 22 модернизирани F-16 тази година
Следваща публикация
Италия получи нови AW139 за бойно търсене и спасяване
186 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Белият дом: F-16 предлага най-добрите възможности

Ден преди Министерски съвет да гласува решението за стартиране на преговори за покупка на F-16, от Белия дом излязоха с нарочно съобщение по темата за новия изтребител. Съобщението бе разпространено от посолството на САЩ в България.

Въздушно сражение между Индия и Пакистан

Рязка ескалация на напрежението между Индия и Пакистан доведе до въздушно сражение между ВВС на двете страни, като резултатите от тях все още не са напълно ясни. Това стана днес, 27 февруари 2019 г.

Пентагонът има проблем с цената на поддръжката на F-35

Цената на поддръжката на F-35 заплашват да се превърнат в непосилни за САЩ и това е най-голямото предизвикателство. Това е заявила Елън Лорд, новият ръководител на отдела на Пентагона за придобиване и поддръжка, цитирана от Defense News.

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

Меню